علت نشت آب از ماشین لباسشویی

عوامل گوناگونی ممکن است سبب نشت آب از ماشین لباسشویی شوند. نشتی آب از ماشین لباسشویی علاوه بر آسیب و خسارتی که ممکن است به ماشین لبتسشویی وارد کند میتواند بسیار خطرناک بوده و خطر برق گرفتی ر ا نیز به دنبال داشته باشد. در نتیجه توصیه می شود در صورت مواجه با این مشکل در اسرع وقت به دنبال یافتن علت نشت آب از ماشین لباسشویی بوده و درصدد رفع آن برآیید. اگر تخصص لازم در این زمینه را ندارید توصیه می شود مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

علت نشت آب از ماشین لباسشویی

دلایل آبریزی و نشت آب از ماشین لباسشویی بسیار متعدد است. در این مقاله به معرفی عمده ترین دلایل نشت آب از ماشین لباسشویی و راه حل رفع آن خواهیم پرداخت تا درصورت امکان شما عزیزان بتوانید در خانه این مشکل را برطرف نمایید. از جمله علت نشت آب از ماشین لباسشویی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • شیلنگ های ورودی و خروجی

یکی از شایع ترین دلایل آبریزی لباسشویی مربوط به شیلنگ ورودی و تخلیه آب است. پس لازم است ابتدا باید شیلنگ ها را مورد بررسی قرار دهید.

شیلنگ ماشین لباسشویینحوه بررسی شیلنگ های لباسشویی

ابتدا بررسی کنید ببینید اتصالات و شیلنگ های پشت ماشین لباسشویی محکم هستند یا خیر. سپس بررسی کنید که آبریزی به خاطر گرفتگی چاه محل تخلیه آب لباسشویی نباشد. اگر در بررسی شیلنگ های خارجی نشانه ای از آبریزی پیدا نشد، لباسشویی خود را از برق بکشید تا شیلنگ های داخلی را بررسی کنید. داخل لباسشویی چندین شیلنگ وجود دارد که اکثراٌ به دیگ لباسشویی متصل اند. شیلنگ ها را از نظر ترک خوردگی ، ساییدگی یا آسیب دیدگی بررسی کنید. اگر شیلنگ خرابی پیدا کردید باید آن را تعویض کنید.

 

  • پمپ تخلیه آبپمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل آبریزی ماشین لباسشویی می تواند مشکلات مربوط به پمپ تخلیه باشد. پمپ تخلیه بخشی از ماشین لباسشویی است که آب را از دیگ تخلیه می کند. پمپ ها در سه نوع: آسنکرون (که در اصطلاح به آن ها مکانیکی می گویند)، مگنتی و اینورتری (دایرکت درایو) هستند.

پمپ دارای یک شیلنگ ورودی به دیگ لباسشویی است. اگر در هنگام شست و شو یا هنگام تخلیه آب از لباسشویی نشت کرد باید ناحیه پمپ تخلیه بررسی شود. ابتدا به دنبال نشتی از گیره های شیلنگ یا شیلنگ متصل به پمپ تخلیه باشید. اگر نشت از پمپ باشد باید آن را تعویض کنید.

  • شیر برقی لباسشویی

خرابی شیربرقی می تواند یکی از دلایل آبریزی ماشین لباسشویی باشد. شیر ورودی آب روی ماشین لباسشویی ورود آب سرد و گرم را به ماشین لباسشویی شما کنترل می کند.

شیر برقی ماشین لباسشویینحوه بررسی دریچه ورودی آب

قبل از شروع ماشین لباسشویی خود را از برق بکشید و شیر ورودی آب را نیز ببندید. درب پشت لباسشویی خود را برداشته و شیر برقی لباسشویی خود را پیدا کنید.  احتمالاٌ شیر برقی پشت اتصالات شیلنگ قرار دارد. پس از جدا کردن شیر از لباسشویی داخل شیر برقی را بررسی کنید ببینید گرفتگی یا رسوب وجود دارد یا خیر. این کار را با احتیاط انجام دهید تا آسیبی به صفحه های داخل شیر آسیبی نرسد. درصورت وارد شدن  آسیب به این قسمت باید کل صفحه های سوپاپ را تعویض کنید  همچنین باید شیر را از نظر وجود علائم ترک خوردگی، ساییدگی یا آسیب دیدگی بررسی کنید.  اگر شیربرقی شما به وضوح آسیب دیده باشد باید آن را تعویض کنید.

 

  • لاستیک دور درب

لاستیک دور درب در لباسشویی های درب از جلو استفاده می شود تا بین دیگ و درب لباسشویی آب بندی شود  اگر لباسشویی شما از ناحیه درب جلو آبریزی و نشت آب دارد احتمالاٌ علت نشتی لباسشویی، لاستیک دور درب است.

لاستیک دور درب لباسشوینحوه بررسی لاستیک دور درب

لباسشویی را از برق جدا کنید. درب را باز کرده، لاستیک را بررسی کنید که شوینده یا کثیفی تجمع نکرده باشد، همچنین لاستیک دچار پارگی نشده باشد. معمولاً پارگی در قسمت چروک های لاستیک دور درب است، اگر هر پارگی در لاستیک دور درب مشاهده کردید باید آن را تعویض کنید.

 

  • سنسور کنترل سطح آب

یکی دیگر از دلایل آبریزی ماشن لباسشویی می تواند خرابی سنسور کنترل سطح آب باشد. اگر لباسشویی شما هنگام پر شدن آبریزی می کند ممکن است به دلیل پر شدن بیش از حد باشد. سنسور کنترل سطح آب یک کلید است که با فشار هوا فعال می شود. با پر شدن آب داخل دیگ لباسشویی، هوا در لوله فشرده می شود و به سنسور فشار می آورد. سنسور شیر ورودی را کنترل کرده و شیر در سطح آب مناسب خاموش می شود.

نحوه بررسی سنسور سطح آب

ابتدا از قطع بودن جریان برق اطمینان حاصل کنید. چون در حال کار با قطعات الکتریکی هستید و خطر برق گرفتگی وجود دارد سنسور سطح آب را پیدا کنید و آن را از لباسشویی خارج کنید. سنسور سطح آب معمولاٌ در پشت صفحه کنترل یافت می شود و دارای یک لوله گنبدی است که آن را به دیگ لباسشویی وصل می کند. در ماشین لباسشویی هایی که از سنسور کنترل الکترونیکی استفاده می کنند سنسور ممکن است در مخزن زیر دیگ قرار داشته باشد. ابتدا شیلنگ گمبد هوا را بررسی کنید و به دنبال نشانه هایی از ترک یا نواحی فرسوده روی شیلنگ باشید. شیلنگ را برداشته و یک سر آن را داخل یک ظرف آب قرار دهید و در آن بدمید. باید حباب های هوا را ببینید همچنین ممکن است شیلنگ دچار گرفتگی باشد. اگر شیلنگ سالم است باید سنسور کنترل سطح آب را تعویض کنید.

در این مقاله تلاش شد شایع ترین علت نشت آب از ماشین لباسشویی بررسی شود. در صورت مواجه به مشکلی که در این مقاله به آن اشاره نشده بود تنها کافیست با کارشناسان مجموعه پارس پویش با شماره 02144155180 تماس حاصل نموده و یا فرم درخواست تعمیرکار موجود در سایت را پرکرده و منتظر تماس متخصصین مجرب ما جهت ارسال تعمیرکار  تعمیر ماشین لباسشویی به محل باشید..

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.