راهکارهای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

راهکارهای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

ماشین‌ های لباسشویی نیز مانند سایر لوازم برقی دارای طول عمر مشخصی بوده اما می‌توان با نگهداری درست و استفاده صحیح از این دستگاه، بتعث افزایش طول عمر لباسشویی شد. به‌ طور میانگین عمر مفید تمامی ماشین‌ های لباسشویی بین ۱۰ تا ۱۴ سال است اما اگر به‌ طور صحیح و اصولی از آنها مراقبت و استفاده شود، می‌توانند بیشتر از این مدت نیز مورد استفاده واقع شوند.

روش های افزایش طول عمر لباسشویی

عوامل و نکاتی که سبب افزایش طول عمر ماشین‌ های لباسشویی می‌شوند عبارتنداز:

 • بیش ‌از ظرفیت دستگاه، در داخل آن لباس نریزید

یکی از مهمترین نکات در نگهداری و استفاده درست از ماشین‌ های لباسشویی این است که بیش‌ از ظرفیت ماشین لباسشویی در آن لباس نگذارید. ماشین‌ های لباسشویی در برند های متفاوت دارای ظرفیت‌ های گوناگونی بوده و می‌توان از این ظرفیت‌ ها به ۶ کیلو، ۸ کیلو، ۱۲ کیلو و غیره اشاره نمود. قرار دادن لباس در دستگاه بیش‌ از این ظرفیت‌ های تعیین‌ شده، عملکرد دستگاه را کاهش داده و سبب آسیب به قطعات دستگاه و همچنین لباس‌ ها می‌شود. زیرا لباس‌ ها جای کافی برای گردش و باز شدگی در داخل دیگ را نداشته و به‌ خوبی شستشو داده نمی‌شوند. همچنین با افزایش لباس‌ ها و خیس شدن آنها در داخل دستگاه، وزن ماشین لباسشویی بسیار سنگین‌تر شده و همین امر از طول عمر دستگاه می‌کاهد. به‌ همین علت بهتر است با توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی خود در آن لباس قرار دهید.

 • عدم استفاده بیش‌ از حد از مواد شوینده

برخی از افراد بر این باورند که هر چه از مایع شوینده مخصوص لباسشویی بیشتر استفاده کنند، لکه‌ ها و چربی‌ های موجود در لباس‌ ها بهتر پاک‌ شده و لباس‌ ها تمیزتر می‌شوند. اما باید گفت که این باور بسیار غلط بوده و هر چقدر از مایع شوینده‌ بیش‌ از حد استاندارد برای شستشوی لباس‌ های خود استفاده کنید، آنزیم‌ های مواد شوینده بر روی لباس‌ ها باقی‌مانده و سبب آسیب رساندن به دستگاه نیز خواهد شد. به‌ همین دلیل بهتر است برای بهتر شستن لباس‌ ها از تنظیمات درست دستگاه استفاده کرده و از میزان استاندارد مواد شوینده نیز استفاده نمایید.

 • تمیز کردن واشر لاستیکی درب لباسشویی

جهت افزایش طول عمر ماشین لباسشویی خود، باید که پس‌ از هر بار شستشو واشر لاستیکی دور درب را به‌ دقت مورد بررسی قرار داده و از عدم وجود گرد و غبار و همچنین مواد شیمیایی بر روی آن اطمینان حاصل کنید. زیرا واشر لاستیکی درب ماشین لباسشویی جزء مهمترین قطعات دستگاه به شمار رفته و پارگی و فرسودگی آن سبب آسیب به عملکرد ماشین لباسشویی خواهد شد.

 • عدم استفاده از آب داغ

برای شستشوی لباس‌ ها و از بین بردن لکه ها و چربی ها به‌ طور کامل از روی سطح آنها، از آب گرم در ماشین‌ های لباسشویی استفاده می‌شود. آب گرم با آب داغ تفاوت داشته و می‌توان گفت که آب داغ در هنگام فعالیت دستگاه به قطعات ماشین ماشین لباسشویی آسیب رسانده و طول عمر آن را کاهش می‌دهد. به‌ همین سبب برای شستشوی لباس‌ ها توسط ماشین لباسشویی از آب ولرم جهت افزایش طول عمر آن استفاده نمایید.

 • تمیز کردن فیلتر

فیلتر آب ماشین لباسشویی باید به‌ طور مرتب بررسی شده و هر یک ماه یک‌ بار به‌ طور کامل تمیز شود تا از مسدود شدن آن جلوگیری کرد. عدم تمیز کردن فیلتر، سبب می‌شود که به‌ مرور زمان و در حین استفاده مکرر از ماشین لباسشویی، فیلتر کثیف و یا مسدود شده و به‌ مرور سبب آسیب به دستگاه شود. برای تمیز کردن فیلتر نیز می‌توانید از دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی و یا از تکنسین‌ های متخصص راهنمایی بگیرید.

 • باز گذاشتن درب ماشین لباسشویی پس‌ از شستشو

دیگ ماشین لباسشویی محل بسیار مناسبی برای رشد قارچ و باکتری‌ ها می‌باشد. به‌ همین دلیل یکی از مهمترین نکات در حفظ و نگهداری ماشین‌ های لباس‌شویی این است که پس‌ از هر بار شستشو درب ماشین لباسشویی را باز گذاشته تا رطوبت کاملاً از دستگاه خارج شده و از رشد باکتری‌ ها و قارچ‌ ها در داخل دیگ جلوگیری شود. همچنین با این کار بوی بد نیز از داخل ماشین لباسشویی رفته و در طول عمر دستگاه نیز افزایش خواهد یافت.

 • استفاده از مواد شوینده با کیفیت و تمیز کردن جا پودری

استفاده از مواد شوینده با کیفیت و استاندارد در عملکرد دستگاه تأثیرگذار بوده و سبب افزایش طول عمر آن خواهد شد. همچنین بهتر است به‌ طور مرتب قسمت جا پودری را تمیز کرده و از رسوب املاح و مواد شوینده در آن جلوگیری نمایید. زیرا مواد شوینده و آب وارد این قسمت از دستگاه شده و اگر آب دارای املاح و سختی زیادی باشد، به‌ مرور زمان سبب رسوب در جا پودری شده و شستشوی لباس‌ ها با مشکل مواجه خواهد شد. تمیز کردن جا پودری را می‌توانید هرچند ماه یک‌ بار توسط مسواک نرم و مواد شوینده مناسب انجام دهید.

راهنمای انتخاب و خرید بهترین پودر برای ماشین لباسشویی را در مقاله آن بخوانید.

 • تراز بودن دستگاه

از جمله نکات بسیار مهمی که در نصب ماشین‌ های لباسشویی و افزایش طول عمر آنها تأثیرگذار است، تراز بودن دستگاه در جایگاه خود است. اگر دستگاه در جای خود تراز نباشد، علاوه‌ بر عملکرد نادرست آن در هنگام فعالیت، دچار سروصدای زیاد و تکان‌ های غیرعادی نیز خواهد شد. این حرکت‌ های شدید سبب صدمه به دیگ و کمک فنر ها شده و در طولانی‌ مدت می‌تواند دستگاه را با مشکل مواجه کند.

 • عدم قرار دادن اجسام سنگین بر روی دستگاه

در بسیاری از موارد مشاهده شده‌ است که افراد در آشپزخانه بر روی ماشین لباسشویی خود وسایل مختلفی را قرار داده که این امر سبب فشار آمدن به دستگاه شده و در مدت زمان طولانی به قطعات مختلف آن آسیب می‌رساند. همچنین اگر این وسایل در هنگام فعالیت ماشین لباسشویی بر روی دستگاه باشند نیز سبب کاهش عمر آن خواهد شد.

 • بستن زیپ لباس‌ ها و خارج کردن آنها پس‌ از شستشو

لباس‌ هایی که دارای زیپ هستند، بهتر است برای شست‌ و شو به وسیله ماشین لباسشویی، زیپ آنها را به‌ طور کامل بسته تا از آسیب به دستگاه در هنگام شستشو و اصطکاک آنها جلوگیری نمایید.

همچنین پس‌ از شستشوی کامل لباس‌ ها و متوقف شدن دستگاه، لباس‌ ها را از دیگ خارج کرده و از تجمع بخار و ایجاد باکتری و قارچ در لباسشویی و همچنین آسیب به دستگاه جلوگیری نمایید.

 • دستگاه را با لباس‌ های کم روشن نکنید

در برخی مواقع لباس‌ های داخل دیگ لباسشویی کم بوده و شما قصد دارید که دستگاه را روشن کرده و لباس‌ ها را بشویید. بهتر است بدانید که فعالیت دستگاه‌ با لباس‌ های بسیار کم از طول عمر آن کاسته و همین‌ طور در مصرف آب‌ و برق نیز اصراف خواهد شد. بنابراین بهتر است که مقدار حجم لباس را افزایش داده و سپس دستگاه را روشن نمایید.

 • عدم استفاده از ماشین لباسشویی در زمان اوج مصرف برق

یکی از عواملی که می‌تواند صدمات و آسیب‌ های بسیار جدی به قطعات ماشین لباسشویی وارد کند، نوسانات شدید برق است. به‌ همین دلیل بهتر است که از روشن کردن لباسشویی در اوج مصرف برق خودداری کرده و در ساعات پایانی شب آن را روشن کرده و از آسیب رسیدن به میکروسوئیچ ماشین لباسشویی و سایر قطعات حساس آن جلوگیری نمایید.

 • استفاده از محافظ برق

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین عواملی که سبب آسیب به ماشین‌ های لباسشویی می‌شود نوسانات برق است. بهتر است که از محافظ‌ های برق با توان حداقل ۱ هزار وات برای ماشین لباسشویی خود استفاده کنید.

 • کنترل شیرهای ورودی آب ماشین لباسشویی

برخی از ماشین لباسشویی دارای ۲ ورودی آب گرم و آب سرد هستند. در زمان نصب ماشین لباسشویی به جایگاه اصلی آب گرم و سرد توجه کرده تا نصب آنها برعکس صورت نگیرد. زیرا در این‌ صورت در طولانی‌ مدت به دستگاه آسیب رسید و همچنین در شست‌ و شوی لباس‌ ها نیز اختلال ایجاد خواهد شد.

 • تمیز نگه‌ داشتن سینی شوینده

عواملی مانند گرفتگی و مسدود شدن راه سینی شوینده ماشین لباسشویی، عملکرد شستشو را کاهش می‌دهد. بنابراین بهتر است هر چند ماه یک‌ بار سینی شوینده را تمیز کرده و از کاهش طول عمر دستگاه جلوگیری نمایید.

 • دقت در انتخاب و خرید ماشین لباسشویی

در هنگام انتخاب و خرید ماشین لباسشویی، به کیفیت آن نیز توجه نمایید. زیرا هر چه کیفیت دستگاه بالاتر باشد طول عمر آن نیز بیشتر است. همچنین بالعکس هر چه کیفیت دستگاه پایین‌ تر باشد و هر چقدر که در نگهداری از آن، نکات و اصول گفته‌ شده نیز رعایت شود، باز هم طول عمر آن کم بوده و دستگاه زودتر خراب می‌شود.

با توجه به نکات گفته‌ شده، در نگهداری و حفظ ماشین لباسشویی خود بسیار دقت کرده و سرویس‌ های دوره‌ای آن‌ را به‌ موقع انجام دهید. همچنین در صورت مواجهه با هر گونه ایراد و مشکل در ماشین لباسشویی خود، بهتر است که سریعاً آن را به یک تکنسین و یا تعمیرکار متخصص نشان داد و آن را برطرف نمایید.

شرکت پارس پویش یکی از معتبرترین و شناخته‌ شده‌ترین مجموعه‌ های تعمیر انواع لوازم برقی به‌ ویژه تعمیر ماشین لباسشویی در تهران بوده و دارای تکنسین‌ ها و تعمیرکاران آموزش دیده، ماهر و بسیار حاذق است. این مجموعه خدماتی چون نصب، تعمیر و سرویس‌ یخچال فریزر در تهران، تلویزیون، مایکروویو، ماشین‌ های ظرفشویی، ماشین لباسشویی و غیره را ارائه داده و در صورت تعویض قطعه، ضمانت و گارانتی محصول را به مشتری ارائه خواهد داد. شما می‌توانید در صورت درخواست تعمیرکار از شرکت پارس پویش، با این شرکت تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

فرم درخواست تعمیرکار

پیمایش به بالا

درخواست تعمیرکار

فرم زیر را پر کنید تا در سریع ترین زمان با شما تماس بگیریم

اطلاعات تماس
اطلاعات دستگاه
تاریخ و زمان ترجیحی