ظروفی که نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت

با اینکه ماشین ظرفشویی وسیله‌ ای پر کاربرد است که می ‌تواند ظروف مختلف را بشوید با این ‌حال برخی از ظروف برای شستشو با این دستگاه مناسب نیستند.

 تعدادی از لوازم آشپزخانه هستند که نباید داخل ماشین ظرفشویی قرار بگیرند.

 برخی به دلیل ارزشمند بودنشان، برخی دیگر به ‌خاطر ماهیت فیزیکی و برای حفاظت از آن ها و برخی دیگر به دلیل مراقبت از دستگاه و آسیب احتمالی که ممکن است به دستگاه وارد کنند برای قرارگیری در آن مناسب نیستند.

 در این مقاله تلاش شده لیست کاملی از ظروفی که نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت آورده شود. بنابراین برای این‌که لوازم آشپزخانه خود را به بهترین شکل نگهداری کنید توصیه می شود مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

ظروف ممنوعه ماشین ظرفشویی

از جمله ظروفی که نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت عبارتند از:

 • رنده

رنده ها ابزار هایی تیز در آشپزخانه هستند که لبه‌ های تیزی دارند. زمانی ‌که آن‌ ها را درون قفسه ‌ها جای می ‌دهید می ‌توانند پوشش پلاستیکی قفسه ‌های ماشین را بخراشند و از بین ببرند. همین سبب می‌ شود که پس ‌از مدتی با از بین رفتن این پوشش قفسه ‌ها شروع به زنگ زدن کند.

 یکی دیگر از دلایلی که نباید رنده یا برخی ابزار های دیگر مانند الک که دارای سوراخ ‌های ریز هستند را با ماشین شست آنست که مواد غذایی داخل سوراخ ‌ها به ‌خوبی تمیز نمی‌ شو،ند پس بهترین راه برای شستن آن‌ ها شستشو با دست است.

 • چاقو

سبد مخصوص قرارگیری قاشق و چنگال پلاستیکی هستند. با قرار دادن چاقو در آن آسیب میبیند و ممکن است آن را پاره کند.

 در هنگام قرارگیری و درآوردن چاقو ممکن است دستانتان آسیب ببیند. بنابراین بهترین کار این است که آن را در دستگاه قرار ندهید.

 یکی از دلایل دیگر آنست که لبه تیز چاقو در معرض مواد شوینده قوی دستگاه کند می‌شود و اگر دسته آن پلاستیکی و چوبی باشد پس ‌از مدتی دسته آسیب می ‌بیند و جدا می ‌شود.

 • وسایل چوبی

وسایل چوبی نسبت به بخار و حرارت آب داغ دستگاه حساس هستند و این گرما می‌ تواند باعث اعوجاج و تاب خوردگی لوازم چوبی شود.

 همچنین وسایل چوبی آشپزخانه به دلیل پوشش روغنی که برای حفاظت و براقیت روی آن ها قرار می‌ گیرد باید بسیار ملایم شستشو شود.

 از بین رفتن این پوشش به سرعت سبب ترک ‌خوردگی و ایجاد شکاف در ظروف چوبی می‌ شود. تمامی این اقلام اعم از تخته ‌های سرو و برش قاشق چنگال کاسه و سینی ‌های چوبی با دست و با مواد شوینده سبک شسته شوند.

 لوازم چوبی در طی چرخه شستشو دوام نمی ‌آورند در معرض این مدت ‌زمان که در برابر آب قرار می ‌گیرند متورم می‌شوند پس باید به ‌سرعت شسته و خشک شوند.

 • ظروف چدنی

لعاب مخصوص و سیاه ‌رنگ که روی تابه ‌ها و قابلمه ‌های چدنی قرار گرفته ‌شده در اثر مواد شوینده و آب گرم از بین می ‌رود. با از بین رفتن این پوشش روغنی عملاً این ظروف کارایی خود را از دست داده و غیر قابل ‌استفاده می ‌شوند و حتی شروع به زنگ زدن می ‌کند.

 • ظروف آلومینیوم

کمتر پیش می ‌آید که ظروف آلومینیومی دیده باشید مگر ظروف یکبار مصرف. در هر صورت هر کدام که از این جنس هستند نباید داخل ظرفشویی قرار بگیرند. این ظروف به‌ سرعت در طی یک ‌بار شستشو خورده می‌ شود و براقیت خود را از دست ‌داده و تیره‌ رنگ می ‌شوند این قاعده برای ظروف رویی نیز صدق می ‌کند.

 • ظروف مسی، برنجی و برنزی

در آشپزخانه ایرانی حداقل یک قلم از ظروف مسی و برنجی را می‌ توان یافت. این فلزات براق با رنگ خاص خود چنانچه به‌ خوبی مراقبت نشوند و به ‌صورت ناصحیح با مواد شوینده قوی ماشین ظرفشویی شسته شود دچار خوردگی و تیرگی می ‌شود.

 حتی ممکن است سوراخ های ریز در آن ظاهر شود این قضیه در خصوص ظروف برنجی و برنزی نیز صادق است.

 • ظروف چینی طرحدار

لوازم ظریف مانند چینی که طراحی شده‌ اند یا آن ‌هایی که آثار هنری محسوب می ‌شوند به‌ راحتی در معرض مواد شوینده قوی دستگاه و ترکیب آن با آب گرم، پوشش رنگی و طراحی خود را از دست می ‌دهند.

 • ظروف پلاستیکی نازک و بازیافتی

احتمالاً ظروفی پلاستیکی که باقیمانده مواد غذایی را در آن قرار می ‌دهید زیاد به کارتان می ‌آید. اما باید بدانید که اصلا مناسب قرارگیری در دستگاه ظرفشویی نیستند.

 در اثر گرمای زیاد و شوینده‌ قوی آن، تاب برداشته و علاوه ‌بر آن اصلا برای سلامتی مناسب نیستند.

 • زودپز

مواد غذایی در طی یک ‌چرخه‌ شستشو در ماشین می ‌تواند در سوپاپ زود پز گیر کرده و آن را مسدود کند و این تبدیل به موردی خطرناک می ‌شود.

 • ظروف نچسب

تابه‌ ها و قابلمه ها و تمامی ظروف نچسب دارای یک پوشش نچسب هستند که در دمای بالای خشک ‌کن ماشین و شوینده قبل ‌از آن آسیب می ‌بینند.

 با از بین رفتن، پوسته شدن و کنده شدن این پوشش در طی آشپزی، مواد سمی خطرناک وارد غذا می ‌شود. اگر راهی بجز گذاشتن در ماشین ندارید می‌توانید ماشین را در برنامه ای قرار دهید که فرآیند خشک ‌کن انجام نشود.

 • ظروف سرامیکی

پوشش سرامیکی ظروف به ‌راحتی با اسید سیتریک مواد شوینده دستگاه از بین می ‌رود. این شامل برخی ظروف چدن، مس، فولاد که با مواد سرامیکی پوشانده شده‌اند نیز صدق می‌ کند.

 • ظروف ملامین و اکریلیک

ظروف ملامین و اکریلیک پس‌ از چند بار قرار گیری در دستگاه ترک بر می‌ دارد و طرح و رنگ خود را از دست می ‌دهند. برای محافظت از آن‌ ها بهتر است که با دست شسته شوند.

 • ظروف شیشه ‌ای طرحدار

برخی چاپ ‌ها که روی ظروف شیشه ‌ای و پلاستیکی انجام ‌شده در شستشوی ماشین از بین می ‌روند. چه آن ‌هایی که توسط دستگاه چاپ شده‌ اند چه آن‌ هایی که با دست نقاشی شده و در کوره پخته شده‌ اند از گزند مواد شوینده دستگاه در امان نیستند.

 • ظروف برچسب ‌دار

در نظر داشته باشید که اگر ظروف شما دارای برچسب پلاستیکی و کاغذی هستند قبل ‌از قرارگیری در ماشین، برچسب آن‌ها را جدا کنید. اگر نمی‌ توانید پس بهتر است که با دست شسته شوند. چون به‌ مرور حتی اگر بر چسب سر سخت باشند کنده می ‌شوند و سبب مسدود شدن بخش تخلیه دستگاه خواهند شد.

 • ظروف نقره

ظروفی از جنس نقره مانند قاشق، چنگال و برخی دیگر در ماشین آسیب می‌ بیند. حتی برخی که دارای روکش نقره هستند نیز همین طورند. لایه نازک نقره در اثر گرمای آب تغییر شکل می‌ دهد.

 • ظروف گران ‌قیمت

برخی از ظروف خاص و گران ‌قیمت نیاز به محافظت دارد. جهت حفاظت از آن‌ ها بهتر است که با دست شسته و خشک شوند. آن ‌ها برای قرارگیری در ماشین طراحی نشده ‌اند.

 • بطری

بطری‌ ها دهانه ‌های کوچکی دارند که تقریباً محال است که در ماشین شسته شوند. یک راه ‌حل عالی برای تمیز کردن داخل آن ‌ها این است که آبگرم درون آن بریزید چند قطره مایع ظرف ‌شویی و مقداری برنج خام و سپس آن را تکان دهید تا برنج به ‌صورت یک اسکراب عمل کرده و داخل آن را تمیز کند.

 • ظروف کریستالی

پوشش اکسید سرب و روی ظروف کریستال که سبب درخشندگی آن‌ ها می‌ شود با خاصیت قلیایی مواد شوینده دستگاه از بین می‌ روند و ظروف کریستال را کدر می ‌کنند.

 برای آنکه این ظروف و براقیت خود را حفظ کنند بهتر است که با دست شسته و سپس با یک پارچه نرم خشک شوند. اگر قصد دارید براقیت آن ‌ها را دو چندان کنید، پارچه ‌ای نرم را به کمی سرکه آغشته کرده به کریستال بمالید و سپس آبکشی کنید.

برخی از ظروف، برچسب قابل شستشو در ماشین ظرفشویی را دارند. اما بهتر است احتیاط به خرج داده و این کار را نکنید.

آخرین نکته ای که باید یاد آور شد آنست که هرگز از ماشین ظر‌شویی برای شستشوی مواد غذایی، سبزیجات، میوه ‌ها و اقلام دیگر خوراکی استفاده نکنید.

در این مقاله که توسط تکنسین های متخصص پارس پویش گردآوری شده، تلاش شده است تا لیست کاملی از ظروفی که نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت ارائه شود. شرکت پارس پویش برترین مرکز تعمیر انواع لوازم خانگی و تعمیر تخصصی ماشین ظرفشویی در تهران آماده ارائه تمامی خدمات تعمیر، سرویس و نصب این دستگاه به متقاضیان گرامی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.