خرید یخچال ‌فریزر

زمانی‌که نوبت به خرید یخچال فریزر می ‌رسد نکات و معیار های زیادی را باید سنجید. این وسیله ارزشمند هر خانه نیاز به بررسی ویژگی ‌های زیادی پیش ‌از خرید دارد. بنابراین برای آنکه بدانید قبل ‌از خرید چه فاکتور هایی را لازم است در نظر بگیرید توصیه می شود در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

نکات خرید یخچال فریزر

از جمله نکاتی که توصیه می شود در زمان خرید یخچال فریزر به آن ها توجه داشته باشید، عبارتند از:

 • ظرفیت یخچال فریزر

گنجایش و ظرفیت این دستگاه ها معمولاً با دو واحد معمول لیتر مکعب و فوت مکعب تعریف و عنوان می ‌شوند. هر لیتر مکعب فضایی برابر با 1000 سانتی متر مکعب را اشغال می ‌کند. یعنی اگر یک جعبه مکعبی ۱۰ سانتی ‌متری را در نظر بگیرید، ظرفیت یخچالی با هر عدد از واحد لیتر را که دارد در این مقدار ضرب کنید تا گنجایش آن را به دست آورید.

 واحد فوت مکعب نیز تقریباً حجمی برابر با ۳۰ سانتی ‌متر مکعب دارد.

برای یک خانواده چهار نفره تولیدکنندگان برند های مختلف حجم داخلی تولیدات خود را ۱۹ تا ۲۲ فوت مکعب در نظر می ‌گیرند.

 البته یک نکته را باید در نظر بگیرید که به تجربه ثابت شده گنجایش اعلام‌ شده با مقدار حجمی که به ‌صورت واقعی میتوان از آن استفاده کرد کمی تفاوت دارد. مقدار فضای ذخیره ‌سازی قابل ‌استفاده اغلب کمتر از مقدار ادعا شده ‌است. مثلاً با همین تعداد اعضا و برای خرید هفتگی یخچالی با ظرفیت ۳۰ تا ۳۳ فوت می‌ت واند مناسب باشد.

ظرفیت مدل ‌های مختلف در برند های متفاوت نیز مختلف است و در بازه ای متغیر قرار می‌گیرد ولی به‌ طور معمول میتوان گفت ظرفیت

 • یخچال با فریزر بالا: ۲۳ فوت مکعب و ظرفیت قابل ‌استفاده آن ۱۷ درصد کمتر است.
 • یخچال با ‌فریزر پایین: ظرفیت ۳۰ فوت مکعب
 • یخچال با درب فرانسوی: ۳۴ فوت مکعب
 • یخچال ساید بای ‌ساید: ۲۸ فوت مکعب
 • یخچال دوقلو: هر قسمت ۱۵ فوت مکعب

می باشد.

 • ابعاد یخچال فریزر

پیکر بندی یخچال ‌ها متفاوت است. قبل ‌از خرید حتماً مکان مناسب برای قرارگیری دستگاه را به ‌همراه اندازه ‌های آن در اختیار داشته و در نظر بگیرید. ارتفاع، عرض و طول محل قرارگیری و همچنین عرض راه ‌پله‌ ها و ارتفاع و اندازه درب خانه خود را نیز بررسی کنید.

 توجه داشته باشید هوای کافی و فضایی به ‌اندازه ۲.۵ الی ۳ سانت از کناره‌ ها برای جریان هوای اطراف یخچال نیز در نظر بگیرید. ابعاد دستگاه یخچال در مدل ‌های مختلف و همچنین در برند های مختلف، متفاوت است. مشخصات هر کدام را می ‌توانید جستجو کرده و با توجه به مکانی که در اختیار دارید اندازه مورد نیاز و مناسب خود را انتخاب کنید.

 • میزان مصرف انرژی یخچال فریزر

یخچال تنها وسیله ‌ای در خانه است که به ‌طور مداوم و شبانه ‌روزی انرژی برق را مصرف کرده و روشن است. بنابراین خریداری دستگاهی که از الگو های مصرف انرژی به ‌خوبی پیروی می‌کنند می ‌تواند سبب کاهش هزینه‌ و صرفه‌ جویی در انرژی شود.

 دستگاه‌ های جدید هر سال تصحیح در الگوی مصرف انرژی را به ‌همراه دارند. گرید    Aتا A++++ مناسبترین و با صرفه‌ترین میزان مصرف انرژی را در بین تمام مدل ‌ها دارد.

انواع مدل یخچال فریزر

مدل ‌ها و ساختار های متنوعی جهت پاسخگویی به نیاز اکثر خانوار ها توسط شرکت ‌های سازنده ارائه شده ‌است. انواع آن شامل یخچال با فریزر پایین، یخچال با فریزر بالا، یخچال با درب فرانسوی، یخچال ۴ درب، یخچال ساید بای ‌ساید و یخچال دوقلو یا کامپت است.

 • یخچال با فریزر بالا

 این نوع نحوه ساختار بیشتر در مدل‌ های کلاسیک و قدیمی ‌تر دیده می ‌شدند. با این‌حال هنوز هم با کمی تغییرات و افزایش ظرفیت فریزر همچنان تولید می ‌شوند. برای فضا هایی که با محدودیت روبه‌ رو هستند کاملاً مناسب است. ظرفیت حدود ۲۳ فوت ‌مکعب دارد و البته میزان تکنولوژی نیز در آن محدود است و بنابراین قیمت مقرون به صرفه ‌تری دارد. یخچال در قسمت پایین قرار گرفته و همین امر سبب می ‌شود در هر بار استفاده برای دسترسی به مواد غذایی نیاز باشد که خم شوید.

 • یخچال با فریزر پایین

در این مدل فریزر که کمتر مورد استفاده قرار دارد در قسمت پایین قرار گرفته و قرارگیری یخچال در قسمت بالا سبب استفاده راحتتر نسبت ‌به مدل قبلی شده ‌است. عرض این مدل‌ ها از ۶۰ تا ۹۰ سانتی ‌متر متغیر است.

 • یخچال با درب فرانسوی

 این مدل ‌ها ۲ درب در بالا دارند که در کنار یکدیگر از وسط به طرفین باز می‌شوند و فریزر که دربی جداگانه در پایین دارد گاهی یک کشو و یا بیشتر در آن تعبیه ‌شده است. عرض این مدل‌ ها عموماً ۷۰ تا ۹۲ سانتی ‌متر است. درب‌ های چرخشی کوچک این مدل در فضا صرفه ‌جویی می ‌کند. هم چنین تفکیک فضای یخچال به دو قسمت مجزا سبب صرفه ‌جویی در مصرف انرژی نیز خواهد شد.

 • یخچال ساید بای ‌ساید

 این مدل ۲ درب دارد که یکی مختص به قسمت یخچال و درب دیگر مربوط به فریزر است. امکانات این مدل بیشتر از سایرین است و هرسال تکنولوژی آن درحال گسترش است. عرض این دستگاه ‌ها عموماً بین مقادیر ۸۳ تا ۹۱ سانتی ‌متر متغیر است. درب های آن باریک ولی برای آشپزخانه ‌هایی مناسب است که محدودیتی از نظر فضا نداشته باشند. فضای داخلی آن قفسه ‌های متعدد دارد که جهت تفکیک اقلام بسیار مناسب است اما هر قفسه فضای محدود دارد. به‌ طور کلی ظرفیت واقعی ذخیره ‌سازی آن حدود ۷۰ درصد مقدار ذکر شده از ظرفیت آنست. لذا شاید از لحاظ فضا آن مقدار که انتظار می ‌رود، کارآمد نباشد.

 • یخچال ‌فریزر دو قلو

این دستگاه ۲ فضای بزرگ و مجزا دارد و نسبت ‌به مدل ساید فضای بزرگتری را در اختیار می ‌گذارد. برای خانواده ‌هایی با جمعیت بالا ۶ الی ۸ نفر مناسب است و ۲ پنل دیجیتالی مجزا روی بدنه هر ۲ قسمت قرار گرفته و معمولاً هر قسمت ظرفیتی حدود ۱۵ فوت ‌مکعب را داراست.

تکنولوژی‌ های به‌ کار رفته در یخچال

تمامی برند ها و تولیدکنندگان لوازم‌خانگی داخلی و خارجی هرساله سعی در ارتقای تکنولوژی و بهبود عملکرد و ساختار سخت ‌افزاری، زیبایی و کارآمدی لوازم خود دارند. برخورداری از چند تکنولوژی به امری ضروری تبدیل گشته که پایه و اساس تولید انواع یخچال قرار گرفته ‌است. لذا برخورداری از این موارد جزء ضروریات است.

نمایشگر دیجیتال: برخورداری دستگاه از چراغ‌ های نمایشگر و پنل نمایشگر. سیگنال ‌های صوتی که امکان راحت تر کنترل دما و هشدار را می ‌دهد که در بازمانده و یا وجود برخی نواقص در دستگاه را گزارش می ‌دهد.

کنترل پنل جداگانه: کنترل جداگانه قسمت یخچال و فریزر سبب می‌شود در تنظیم دمای این قسمت ‌ها بتوان به‌صورت مستقل عمل کرد.

ضد برفک و یخ زدایی خودکار: آبی که در داخل محفظه یخ زدایی می ‌شود در داخل حفره در پشت دستگاه تخلیه ‌شده و تبخیر می ‌شود. به این صورت از برفک زدن در داخل محفظه جلوگیری خواهد شد.

کشو های پلاستیکی در فریزر و قفسه‌ شیشه‌ ای در یخچال: وجود کشو های ساخته ‌شده از پلاستیک محکم در قسمت فریزر و قفسه ‌های شیشه ‌ای در قسمت یخچال سبب می ‌شود این کشو ها نسبت ‌به سایر مواد دیگر سرما را به ‌خوبی در هر قسمت حفظ کند.

قسمت یخساز و آبسردکن: این تکنولوژی در دستگاه ‌ها به‌شدت محبوب هستند چرا که آب سرد و یخ را هر زمان که بخواهید در اختیار می‌ گذارد.

سیستم انجماد سریع: این سیستم این ویژگی را دارد که زمانی‌که مقدار زیادی مواد غذایی را هم ‌زمان به فریزر اضافه می ‌کنید، دما را پایین می‌آورد تا به فرآیند انجماد سرعت بخشیده و پس‌از یخ زدایی نیز مواد غذایی طراوت خود را حفظ می ‌کنند.

برخی دیگر از ویژگی های به کار رفته در مدل های جدیدتر آن است که برخی دارای هوم بار هستند که دسترسی آسان به برخی اقلام همچون بطری ‌های آب و سایر نوشیدنی‌ ها را فراهم می ‌کند. برخی از جدیدترین مدل ‌ها نیز دارای تکنولوژی هوشمند و کنترل از راه دور از طریق موبایل هستند.

تعمیر یخچال فریزر

 نکته‌ای دیگر که لازم است هنگام خرید یخچال فریزر به آن توجه داشت این است که با توجه به وضعیت تحریم‌ ها در کشور، در برخی از برند ها در  صورت خرابی قطعه اورجینال آن به ‌سختی تأمین می‌ شود. از خرید یخچال فریزر برند های متفرقه و ناشناس و فروشنده‌ های غیر معتبر نیز باید خودداری نمود. دستگاهی را تهیه کنید که به‌راحتی بتوان تعمیر آن را بدون دردسر و به‌ صورت آسوده انجام داد و هزینه بیشتر از حد معمول برای آن متحمل نشوید.

شرکت پارس پویش و تیم متخصص آن در  تعمیرات تمامی لوازم خانگی اعم از تعمیر انواع یخچال فریزر داخلی و خارجی بوده و آماده ارائه خدمات نصب، سرویس و تعمیرات حرفه ای در تمامی مناطق تهران در اسرع وقت می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.