علت روشن نشدن یخچال

یخچال ‌فریزر یکی از سخت ‌کوش ‌ترین لوازم ‌خانگی است که روز ها، ماه‌ ها و سال ‌ها به ‌صورت مداوم در حال کار است. این دستگاه در طی مدت ‌زمان طولانی و حتی ده ‌ها سال می ‌تواند بدون خرابی و مشکل به کار خود ادامه دهد. اگر چه یخچال ‌ها اغلب به این صورت و بدون نقص عمل می ‌کنند اما می‌ تواند یک روز خراب شوند و دلایلی برای روشن نشدن یخچال فریزر به وجود بیاید.

علت روشن نشدن یخچال می تواند بر اثر موارد بسیاری باشد! لازم است برای تشخیص مشکل و رفع آن از متخصص تعمیرات یخچال و فریزر کمک بگیرید.

 در ادامه این مطلب علت روشن نشدن یخچال فریزر و راه ‌حل آن را بررسی خواهیم کرد و به برخی از دلایل عملکرد نادرست یخچال نگاهی خواهیم داشت و مراحلی را که می ‌توانید برای تعمیر آن انجام دهید را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

علت روشن نشدن یخچال

به‌ صورت کلی اگر یک دستگاه یخچال فارغ از برند و شرکت سازنده و مدل آن روشن نمی‌ شود، ممکن است با ۲ مسئله درگیر باشد. یکی این ‌که برق دریافت نمی ‌کند و یا مشکل فنی وجود دارد که در زیر آن ‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • مشکل جریان ورودی برق

اگر یخچال روشن نمی ‌شود اولین قدم همیشه بررسی سلامت منبع تغذیه‌ یعنی اتصالات برق و اطمینان از رسیدن آن به دستگاه است. بررسی کنید که آیا شاخه و سه راهی سالم هستند یا خیر!

 فیوز خانه را چک کنید و مطمئن شوید که برق در فیوز و پریز جریان داشته باشد. چنانچه مشکل رفع نشد تمرکز خود را بر روی سایر قسمت ‌ها نظیر سیم‌ کشی داخلی، خازن، ترموستات، کمبود مایع خنک ‌کننده، کمپرسور و موتور بگذارید.

این ‌ها قسمت‌ های مشکوکی هستند که می ‌توانند علت روشن نشدن یخچال و فریزر باشند.

 • اضافه ‌بار مدار شکن

وقتی یخچال به ‌صورت ناگهانی خاموش شده و روشن نمی ‌شود مدار شکن می ‌تواند مقصر باشد. مدار شکن وسیله ‌ای برای کنترل و حفاظت از دستگاه در برابر جریان بار اضافی و یا اتصال کوتاه است. سلامت آن را بررسی کنید و آن را مجدد تنظیم کنید. در صورتی‌ که باز خاموش مید ‌شود نیاز است که آن را تعویض کنید.

 • کمپرسور معیوب

کمپرسور اصلی‌ ترین قسمت دستگاه است که به ‌عنوان قلب یک یخچال‌ فریزر شناخته می ‌شود. کمپرسور وظیفه چرخه تبرید مداوم را به‌ عهده دارد. بدین ‌گونه که با فشرده ‌سازی مبرد یا خنک‌ کننده و فرستادن آن به اواپراتور و کویل ‌های کندانسور باعث خنک‌ سازی دستگاه می ‌شود. کمپرسور باید به‌ صورت صحیح روغن‌ کاری و تمیز شود در صورت عدم رعایت این نکته می ‌تواند سبب خاموشی دستگاه شود.

 • جریان ناکافی

زمانی ‌که ولتاژ کافی و لازم به دستگاه نمی ‌رسد دستگاه روشن نمی ‌شود. لذا برای بررسی مدار ولتاژ باید از یک مولتی متر استفاده کند و بررسی کنید که جریان برق مداوم باشد.

 • عیوب موتور

عیوب موتور از جمله علل شایع در روشن نشدن دستگاه است. اگر موتور معیوب باشد یا دستگاه به‌ هیچ‌ عنوان روشن نمی‌ شود و یا پس ‌از روشن ‌شدن بلافاصله خاموش می ‌شود. موتور خراب را باید تعویض نمود که این کار حتماً لازم است توسط تکنسین بررسی و انجام شود.

 • کویل ‌های کندانسور کثیف

کویل‌ های کندانسور در قسمت پشت یخچال قرار دارد و همواره در معرض گرد و خاک و سایر آلودگی ‌های محیطی قرار گرفته ‌است. این قسمت وظیفه دارد گاز با فشار بالا را به مایع تبدیل کند. این فرآیند گرمای بالایی را تولید می ‌کند. کثیفی این قسمت با موارد ذکر شده سبب می‌شود که عملکرد کلی دستگاه مختل شده و منجر به خرابی ناگهانی دستگاه خواهد شد.

 • خرابی خازن

در زمان حمل ‌و نقل دستگاه گاهی پیش می ‌آید که متوجه شوید دستگاه پس ‌از این جابجایی دیگر روشن نمی‌شود. احتمالاً روشن نشدن یخچال فریزر به دلیل خرابی خازن استارت باشد. پس ‌از هر بار روشن کردن دستگاه پیامی از ترموستات به خازن می ‌رساند تا کمپرسور را فعال کند. پس ‌از فعال شدن کمپرسور چرخه تبرید آغاز می‌ شود و دستگاه شروع به کار می‌کند. در صورت خرابی خازن هیچکدام از مراحل ذکر شده شروع نشده و در نتیجه دستگاه نیزروشن نمی ‌شود. بررسی مشکلات خازن و اطمینان از عملکرد صحیح و تعویض آن باید توسط تکنسین انجام شود.

 • خرابی ترموستات

 عیوب ترموستات نیز از دیگر دلایل کار نکردن یخچال فریزر است در صورتی که ترموستات  ازکار افتاده باشد پیامی را به خازن نمی ‌رساند. در نتیجه دستگاه روشن نمی ‌شود. از آنجا که یخچال ‌ها سیستم ‌های تقریباً پیچیده ‌ای دارند توصیه می ‌شود که در صورت عدم کار کردن تمامی قسمت ‌ها باید توسط تکنسین بررسی شود تا مشکل سریعاً رفع گردد.

اقدامات پس از روشن نشدن یخچال

جدای از تمامی نکات ذکر شده در خصوص علل شایع روشن نشدن یخچال یکسری اقدامات اولیه و ابتدایی برای رفع مشکل وجود دارد که می‌ توانید انجام دهید که در زیر به‌ صورت مرحله به مرحله آورده شده ‌است.

 • روشن و خاموش کردن دستگاه

لوازم خانگی و تمامی دستگاه ‌های برقی همیشه در معرض قطعی اتصالات برق قرار دارند. قبل ‌از هر اقدامی ابتدا باید سیم برق و یا سوییچ کنترل را قطع و وصل کنید تا دستگاه یک ‌بار خاموش روشن شود. اگر سیم برق دارای اتصالاتی همچون سه ‌راهی باشد سلامت این وسایل نیز باید بررسی شود سیم برق از نظر ساییدگی، پارگی و آسیب ‌دیدگی بررسی کنید.

 • تست رله استارت

رله استارت وسیله‌ ای برای حفاظت از کمپرسور در برابر نوسانات جریان و بار اضافی طراحی‌ شده است. این قطعه اجازه ورود ولتاژ مورد نیاز خازن و کمپرسور را ارائه می ‌کند. رله در کنار کمپرسور قرار دارد و بررسی عملکرد آن از طریق مولتی متر انجام می ‌شود.

 ابتدا باید دستگاه را از برق بکشید، پنل عقب دستگاه باید جدا شود. پس ‌از آن که خازن را پیدا کردید مولتی متر باید روی تنظیمات RX1 قرار بگیرد. پروب های مولتی متر را روی پایانه‌ های خازن قرار دهید. اگر خازن سالم باشد باید ولتاژ مقداری داشته باشد اما چنانچه هیچ ولتاژی مشاهده نشود خازن معیوب بوده و باید تعویض شود.

 عددی که مولتی متر نشان می ‌دهد برای هر برند متفاوت است بنابراین نمی‌ توان مقدار مشخصی برای آن در نظر گرفت. انجام این کار ممکن است مقداری سخت به ‌نظر برسد بنابراین چنانچه توانایی و ابزار لازم برای انجام آن را ندهد بررسی آن را به یک متخصص بسپارید.

 • کنترل تنظیمات دما

دستگاه یخچال از مجموعه‌ ای از سیستم‌ های سرمایشی، متشکل از سیستم تبرید و فن‌ ها و کنترل دمای سرد است. تمامی این قسمت ‌ها باید به‌ درستی کار کند که دستگاه بتواند شروع به کار کند، در نتیجه کنترل تنظیم دما و سلامت آن باید بررسی شود.

 • بررسی برد کنترل الکترونیکی

 بررسی برد کنترل الکترونیکی یکی دیگر از اقدامات است. به ‌خاطر پیچیدگی این قسمت بررسی حتماً باید توسط تکنسین حرفه ‌ای انجام شود.

لازم به توضیح است این سیستم گران ‌قیمت و حساس است. تنها برای آشنایی با آن ذکر این نکته مهم است که بردی که روی جعبه کنترل واقع‌ شده باید باز شود. خمیدگی و برآمدگی فویل ‌های آسیب ‌دیده و اتصالات سوخته، سایش و هر آسیب دیگری نشان می‌ دهد که برد کنترل الکترونیکی باید تعویض شود.

در این مقاله تلاش شد به بررسی و تشریح علت روشن نشدن یخچال ‌فریزر پرداخته شود. چنانچه نیاز به بررسی سریع و خدمات حرفه ‌ای تعمیر یخچال ‌فریزر در تهران را داشتید، متخصصین شرکت پارس پویش مرجع تخصصی تعمیر انواع لوازم خانگی در تمامی مناطق شرق، غرب ، شمال و مرکز تهران آماده خدمت‌ رسانی به متقاضیان گرامی هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.