تمیز کردن ماشین ظرفشویی

شاید این تصور که ماشین ظرفشویی با شستن ظروف خود نیز تمیز می ‌شوند شما را به‌ اشتباه بیندازد و به فکر حفظ، نگهداری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی نباشید. اما باید گفت که این تصوری غلط است. ماشین های ظرفشویی هم‌ زمان با شستن ظروف تمیز نمی‌ شوند و بقایای مواد غذایی و سایر رسوبات مواد شوینده می‌تواند سبب گرفتگی قطعات درونی آن شود.

 تجمع این مواد سبب تضعیف عملکرد دستگاه شده و در نتیجه در طی مدتی دیگر به ‌خوبی ظروف کثیف را پاک نخواهد کرد. تمیز کردن ماشین ظرفشویی جزء برنامه حفظ و نگهداری دستگاه است. بنابراین شستشو و نظافت آن را باید به صورت دوره ای و هفتگی در برنامه خود داشته باشید. توجه به نکاتی که در ادامه ذکر می‌شود عملکرد خوب دستگاه را حفظ می‌کند و باعث می شود که طول عمر دستگاه افزایش پیدا کرده و نیاز به تعمیرات آن به حداقل ترین حالت ممکن برسد.

نکات نگهداری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی مانند هر وسیله مکانیکی و الکترونیکی دیگری نیاز به رسیدگی دارد بنابراین برای حفظ و نگهداری از این وسیله کاربردی باید کوشید. این راهکار ها بسیار ساده ولی بسیار مؤثر اند.

برخی نکات شامل موارد زیر است:

  • برنامه شستشوی منظم و مداوم

ازجمله مؤثرترین راهکار ‌ها برای کاهش دفعات رسوب گیری دستگاه توسط شما، برنامه منظم دستگاه برای شستشوی ظروف است. از دستگاه به ‌صورت مداوم استفاده کنید، زیرا با هر بار برنامه شستشو مقدار زباله ‌هایی که در دستگاه رسوب می‌کند به نسبت بسیار کمتر می‌شود و در طول سال کمتر نیاز به رسیدگی دارد.

  • بررسی و تمیز کردن بازو های چرخان ظرفشویی

پاشیدن و اسپری کردن آب توسط بازو هایی که در داخل ماشین است و در قسمت بالای آن قرار دارد و می‌چرخد ازجمله فرآیند ها و قطعات اصلی برای اجرای برنامه شستشو است. درصورتی ‌که آن‌ ها درست نچرخند و یا مسدود شده باشند سبب می‌شود ماشین به ‌درستی کار نکند. آن ‌ها را از لحاظ سلامت ظاهر بررسی کنید و در صورت گرفتگی سوراخ‌ های روی آن‌ ها را با یک تکه خلال و یا سیم کوچک تمیز کنید تا در صورتی ‌که رسوب گرفته اند یا مواد غذایی وارد آن‌ها شده، با این عمل خارج شوند.

  • تمیز کردن واشر و درب

لبه‌ ها و قسمت بیرونی دستگاه را تمیز کنید. بسیاری از اوقات بوی بدی که از دستگاه خارج می‌شود از همین قسمت نشأت می ‌گیرد.

 قسمت ‌های بیرونی دستگاه در طول چرخه شستشو، شسته نمی‌شوند بنابراین ممکن است مواد غذایی به این قسمت‌ ها چسبیده و در آن‌جا باقی بمانند.

جهت شستشوی واشر ها و لبه ‌ها مقداری مایع ظرفشویی را به یک تکه پارچه مرطوب آغشته کرده و این قسمت ‌ها را پاک کنید.

 این سبک از نظافت را می‌توانید برای دکمه ‌ها و درب، زیر درب، قسمت داخلی درب، سبد ظروف مخصوص قاشق و چنگال، واشر و قسمت پخش ‌کننده مواد شوینده نیز بکار ببرید.

توجه کنید که از شوینده‌ های قوی برای این کار استفاده نکنید زیرا سبب پوسیدگی قسمت ‌های پلاستیکی خواهد شد.

  • نظافت لوله تخلیه

لوله تخلیه را به‌ صورت مکرر باز کرده و تمیز کنید. این لوله در قسمت انتهایی ماشین قرار دارد و مستعد تجمع باقیمانده مواد غذایی و سایر رسوبات است.

در صورت عدم توجه به نظافت این قسمت، این قطعه دچار گرفتگی می‌شود و هر چه از تایم معمول نظافت آن بگذرد علاوه‌ بر تأثیر منفی بر روی عملکرد دستگاه، نظافت آن نیز سختتر می‌شود.

نحوه تمیز کردن لوله تخلیه ماشین ظرفشویی

اولین اقدام این است که دستگاه را از برق جدا کنید. سپس پیچ ‌ها را باز کرده و درپوش را بردارید. قطعات بزرگتر را که مواد غذایی به آن چسبیده با دست جدا کنید و با یک برس و یا یک تکه پارچه باقی ‌مانده های کوچکتر آن را به ‌آرامی تمیز کنید. اطراف مخزن تخلیه را با پارچه تمیز کرده و آن را زیر آب گرفته تا آب کثیف از آن خارج شود.

  • شوینده خانگی برای از بین بردن رسوبات و ضدعفونی کردن ظرفشویی

با استفاده از ترکیبات زیر می‌توانید جرم‌ ها و آلودگی‌ های ماشین را از بین برده و به بهره‌وری دستگاه و عملکرد خوب آن کمک کنید.

 استفاده از این مواد سبب ضد عفونی شدن دستگاه نیز می ‌شود.

 سرکه سفید، آب ‌لیمو و جوش‌ شیرین. این ترکیبات از جمله مواد ضد عفونی کننده طبیعی هستند و استفاده از آن برخلاف سایر اسید های شیمیایی پر خطر نیست.

 مواد پودری را در مخزن مواد شوینده و مایعات را در یک ظرف کاسه ‌ای شکل روی قفسه‌ی بالای دستگاه گذاشته و یک برنامه شستشو قرار دهید و اجازه دهید یک دور برنامه شستشو اجرا شود.

  • توجه به ظرفیت ماشین

توجه به ظرفیت دستگاه بسیار مهم است، لذا توجه داشته باشید که بیش از اندازه دستگاه را با ظروف پر نکنید. علاوه بر این نکته توجه به نحوه چینش ظروف نیز مهم است. ظروف سنگین و حجیم را در قسمت های کناری دستگاه قرار دهید و مطمئن شوید که بر سر راه بازو های چرخنده بالایی قرار نگرفته باشند.

  • استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

در دستگاه فیلتری بنام رزین قرار دارد که وظیفه آن حذف سختی آب است. استفاده از نمک برای شستشوی این قسمت سبب بهبود عملکرد دستگاه میشود و آن را برای دور بعدی شستشو آماده می کند.

  • حذف کپک از ماشین ظرفشویی

استفاده از مواد سفیدکننده رقیق ‌شده می‌تواند در حذف کبک مؤثر باشد.

 ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی به‌ علت وجود آب همواره در معرض ایجاد کپک قرار دارند. کپک‌ علاوه‌ بر ایجاد آلودگی سبب بوی بد دستگاه نیز می‌ شود.

 مقداری سفیدکننده رقیق ‌شده را در قسمت شوینده بریزید و دستگاه را روشن کنید. نظافت و تمیز کردن بدنه بیرونی دستگاه و قطعات داخلی دستگاه را در برنامه حفظ و نگهداری از ماشین ظرفشویی خود قرار دهید.

اگر از دستگاه زیاد استفاده می‌کنید نظافت به‌ صورت روزانه باید انجام شود و اگر کمتر از دستگاه استفاده می کنید به ‌صورت هفتگی و مکرراً انجام دهید.

 انجام یک برنامه نظافت عمیق در ماه، تمیز کردن نمای بیرونی به حفظ ظاهر و جلوگیری از پوسیدگی دستگاه کمک میکند.

  • تمیز کردن فیلتر ها

اگر ماشین ظرفشویی شما دارای فیلتر است آن‌ ها را چند وقت یک ‌بار بیرون آورده و تمیز کنید. ممکن است مواد غذایی جمع شده در این قسمت سیستم کلی را مختل کند.

همانگونه که اشاره شد برخی اقدامات برای بهبود عملکرد دستگاه با انجام نکات نگهداری از ماشین ظرفشویی بسیار مفید است و طول عمر دستگاه را افزایش می ‌دهد نگهداری از این وسیله کاربردی آشپزخانه آسان است و در عین‌ حال هزینه ‌ای برای شما به‌ همراه ندارد.

تعمیر و سرویس ماشین ظرفشویی در تهران

چنانچه زمان کافی و یا ابزار و مهارت کافی برای انجام سرویس ‌های دوره‌ای را در اختیار ندارید انجام آن را به شرکت پارس پویش معتبرترین شرکت تخصصی تعمیر لوازم‌خانگی در تهران بسپارید.

 کارشناسان مجرب مجموعه ما تمامی خدمات پاک‌سازی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی، سرویس‌ های دوره‌ای و تعمیر هر گونه لوازم خانگی بخصوص تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران را در اسرع وقت و بالاترین کیفیت به ساکنین سرتاسر تهران ارائه می‌دهند.

شعبات متعدد این مجموعه در مناطق شرق، غرب، شمال و مرکز دایر هستند. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما شهروندان گرامی هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.