ارورهای ماشین ظرفشویی

تکنولوژی به‌ کار رفته در ماشین ظرفشویی و نمایش ارور ها و کد هایی در نمایشگر دیجیتال که خبر از وجود مشکل و یا اخطار در مورد آن می ‌دهند در نگهداری از این دستگاه می ‌تواند بسیار ارزشمند و کمک ‌کننده باشد. آشنایی با لیست ارورهای ماشین ظرفشویی و این کد های هشداری و دانستن معنی هر کدام به شما در حفظ دستگاه کمک می‌کند.

 این کدها و ارورها در هر برند متفاوت است که آگاهی از آن ها خالی از لطف نخواهد بود، بنابراین لیستی از اخطار های ماشین ظرفشویی به تفکیک برترین برند ها در زیر آورده شده اند:

لیست ارورهای ماشین ظرفشویی الجی

کد EO:  این کد مربوط به تخلیه نشدن دستگاه است.

 نمایش این کد در صفحه نمایش نشان می‌ دهد که دستگاه مشکل در تخلیه دارد. علت به وجود آمدن این مشکل اغلب به گرفتگی مواد غذایی در قسمت فیلتر برمی ‌گردد. گاهی نیز بر اثر مشکلات نصب شاهد نمایش این اخطار می ‌شویم.

 داخل دستگاه را از نظر گرفتگی مواد غذایی بررسی کنید و اگر داخل آن مواد غذایی بزرگ باشد، تنها کافیست این مواد را با دست جمع‌ آوری کنید.

 فیلتر دستگاه که زباله را جمع آوری می‌کند را تمیز کنید. تمیز کردن فیلتر را به ‌صورت دوره ‌ای در برنامه حفظ و نگهداری از دستگاه قرار دهید. برای اطمینان از رفع شدن مشکل یک‌ چرخه شستشو بدون ظروف را اجرا کنید. بازوی اسپری را نیز از نظر گرفتگی بررسی کنید. سیستم تخلیه شامل شلنگ ‌ها و اطمینان از سلامت آن ‌ها از نظر پیچ ‌خوردگی، پارگی، گرفتگی و برآمدگی چک شود.

کد E1: مربوط به پر شدن آب دستگاه است.

جهت بررسی و رفع مشکل شلنگ آب ورودی از نظر سلامت بررسی شود. ماشین ظرفشویی را از برق بکشید و ورودی آب را از قسمت شیر جدا کنید. فیلتر روی دریچه ورودی آب را از نظر گرفتگی بررسی کنید. شلنگ ‌ها را نیز امتحان کنید تا ببینید آب را از خود عبور می‌دهند یا خیر؟

 اگر مشکل از این موارد نبود فشار آب را چک کنید. موقعیت شلنگ ورودی آب باید بالاتر از قسمت ورودی آن باشد تا آب به‌ راحتی به داخل دستگاه ورود کند. بررسی دریچه ورودی آب و برد کنترل الکترونیک این قسمت باید توسط تکنسین انجام شود.

کد E1 یا AE : این کد مربوط به نشت آب است.

 نشت آب از برخی نواحی احتمال دارد که اتفاق بیفتد. از قسمت ورودی آب، شلنگ تخلیه، پمپ تخلیه، پلاستیک دور درب و یا مخزن.

 بررسی هرکدام از قسمت ‌ها کمک می‌کند که راه نشت آب را بیابید. دستگاه را از برق بکشید و جریان آب را قطع کنید. دستگاه از نظر نشتی از هر قسمت ذکرشده باید چک شود.

کد FE: پر شدن بیش ‌از حد آب در دستگاه را نشان می‌ دهد.

 هنگامی‌که این کد فعال می ‌شود به‌ طور خودکار پمپ تخلیه نیز به کار می‌افتد تا آب اضافی را خارج کند. مشکلات دریچه ورودی آب و نشتی از آن به برد کنترل الکترونیکی قسمت ورودی آب، این اجازه را می‌ دهد که دائماً دستگاه را از آب پر کند.

 بنابراین قسمت و شلنگ ورودی آب باید از نظر سلامت بررسی شود.

کد TE: خرابی سنسور دما (هیتر)

 بررسی این قسمت نیاز به ابزارآلات نظیر مولتی متر برای بررسی سلامت قطعات و اندازه‌گیری مقاومت قطعه هیتر دارد. لذا باید از یک تکنسین واجد شرایط بخواهید که آن را چک کند.

کد LE: قفل شدن موتور

 بررسی اتصالات و سیم‌کشی پمپ موتور، برد کنترل و اتصالات و سلامت آن را چک کنید.

 پروانه پمپ نیز نیاز به بازرسی دارد و همچنین مطمئن شوید که زباله مانع چرخش پروانه و مخزن نشده باشد.

کد HE: دمای نامناسب آب

 این کد زمانی فعال می ‌شود که هیتر به ‌گونه‌ای معیوب باشد که یا آب را نتواند گرم کند و یا آن را بیش ‌از حد گرم می‌کند.

لیست کد خطای ماشین ظرفشویی بوش

کد E12: تجمع و رسوب آهک در پمپ حرارتی

 برای از بین بردن سختی آب و رسوب زدایی می ‌توانید از محلول ‌های رسوب زدا و جرم گیر استفاده کنید. رسوب زدایی منظم به عملکرد بهتر ماشین کمک می‌کند.

کد E14: این کد مربوط به پر شدن دستگاه از آب و عیوب در سیستم ورودی آب است.

کد E15:  خبر از نشت آب می‌دهد که سبب می‌ شود به ‌صورت خودکار سوئیچ ایمنی آب فعال شده و از نشتی محافظت کند.

کد E16 و E17: مشکل در جریان آبی که به دستگاه وارد می ‌شود که می ‌تواند از گرفتگی سیستم ورودی ‌ها و یا حتی شلنگ باشد. ممکن است آب نتواند وارد دستگاه شود.

کد E18: زمانی ظاهر می‌شود که سطح آب در ماشین خیلی کم باشد و یا به گونه صحیح پمپاژ نشود. بررسی شلنگ ورودی آب ازنظر سلامت و یا پیچ‌ خوردگی توصیه می‌ شود.

کد E22: مسدود شدگی فیلتر، جهت رفع این مشکل فیلتر را تمیز کنید و باقیمانده زباله و مواد غذایی را از آن پاک کنید.

کد E23: مشکلات پمپ تخلیه، گرفتگی، شکستگی و مسدود شدگی پمپ سبب این خطا می‌ شود.

کد E24: مشکلات سیستم تخلیه، بررسی شلنگ تخلیه، فیلتر، پمپ و پوشش آن مفید است.

ارور های ماشین ظرفشویی سامسونگ

کد OE/OC/0C/0E: سرازیر شدن آب، این اخطار زمانی نشان داده می ‌شود که میزان آب موجود در ظرفشویی بیش  ‌از اندازه باشد. عیوب شیر ورودی آب، برد کنترل اصلی، شلنگ تخلیه، فیلتر، اتصال سینک، پمپ تخلیه و مخزن می‌تواند باعث  مشکل شود.

کد E1/IE:  مسدود شدگی فیلتر، این کد نشان می ‌دهد که آب به ‌خوبی از فیلتر نمی‌ گذرد و نیاز به بررسی دارد.

کد HE: مشکلات هیتر آب، اتصالات هیتر و مجموعه برد اصلی برق باید بررسی شود.

کد HE1: عیوب قطعه ترمیستور که وظیفه اندازه‌گیری دمای آب را به ‌عهده دارد که در صورت خرابی دمای آب یا کمتر و یا بیشتر از حد معمول و مجاز می ‌رود.

کد LC و LE: نشت آب از زیر دستگاه به دلیل عیوب شلنگ ‌های تخلیه و یا پمپ .

کد BE/BE2: گیر کردن دکمه ‌های کنترل پنل و خرابی یکی از آن ‌ها و یا عیوب خود کنترل پنل.

کد CE: مربوط به ارتباط کنترل پنل با دستگاه از خاموش روشن کردن دستگاه گاهی مفید است اما اگر مشکل رفع نشد با تکنسین تماس بگیرید.

کد3C:  عیوب پمپ آب و کار نکردن آن.

کد 3E:  دمای بالای آب، در دستگاه سامسونگ دمای آب بیش‌ از 175 درجه فارنهایت نباید بیشتر برود.

کد 4C/4E:  تأمین آب با مشکل مواجه است. حدود شش دقیقه پس ‌از روشن کردن دستگاه باید در داخل وان آب جمع شود. اگر این ‌طور نباشد کد فعال می‌ شود که ایراد در شیر ورودی آب و سیم‌کشی ‌ها را نشان می‌دهد که همگی نیاز به بررسی دارند.

کد 5C/5E/SC/SE: مشکلات تخلیه آب و عدم تخلیه گرفتگی و عیوب سیستم تخلیه باعث نمایش آن می‌ شود.

کد E9: سطح آب کم است. اطمینان از تراز بودن دستگاه و صحت سنسور سطح آب مهم است.

ارورهای ماشین ظرفشویی دوو

کد E1: هنگام کار ماشین ظرفشویی درب باز می شود.

کد E2: خرابی و عیوب ورودی آب.

کد E3: عیوب تخلیه آب.

کد E4: نقص و عیوب سنسور دمای آب.

کدE5 و E6: نشتی و یا سرازیر شدن آب از دستگاه .

کد E7: المنت های گرمایشی گرمای بیش‌  ازحد و یا کمتر از حد معمول.

ارورهای ماشین ظرفشویی اسنوا

کدEO: مشکلات عدم تخلیه آب. بررسی شلنگ از لحاظ گرفتگی و موقعیت قرارگیری آن. بررسی سیستم تخلیه نظیر پمپ و فیلتر تجمع زباله در قسمت خروجی و فیلتر.

کد EL: مشکلات آب کم در دستگاه و ورودی آب، بررسی فشار شلنگ ورودی آب.

کد CL: عمل نکردن قفل کودک.

کد CD: درواقع این یک کد خطا نیست بلکه نمایشگر تمام شدن چرخه شستشو است و دستگاه دارد خنک می ‌شود. ممکن است تا چند ساعت بعد از خاموش شدن دستگاه نیز این کد را در قسمت نمایشگر دیجیتال مشاهده کنید که نیاز به نگرانی ندارد.

در پایان

همانگونه که متوجه شدید وجود اخطار ها و ارورهای ماشین ظرفشویی برای بیان وجود مشکلی در دستگاه است که شاید به راحتی نتوان متوجه آن شد. بررسی دقیق دستگاه جهت رفع خطای ذکر شده در مواردی با اعمال چند عمل که در قسمت دفترچه راهنمای دستگاه ذکر شده ممکن است رفع شود اما در بیشتر موارد تعویض قطعات شکسته و معیوب و بررسی دقیقتر علاوه بر تخصص نیاز به ابزارآلات دارد که در دسترس شما نیست. لذا توصیه می شود بعد از مشاهده کد های اخطاری که می دانید به راحتی قابل رفع نیست با یک تکنسین متخصص در تماس باشید و بخواهید که دستگاه را بررسی نماید.

شرکت پارس پویش در زمینه سرویس و تعمیر لوازم خانگی از جمله تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران آماده رسیدگی به مشکلات دستگاه شما در اسرع وقت با حرفه ای ترین تکنسین ها است. جهت ثبت درخواست با یکی از شعبات این شرکت در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.