مشکلات رایج تلویزیون

بدون شک تلویزیون‌ در عصر حاضر یکی از ملزومات هر خانه ‌ای است. به ‌قدری وابستگی خانواده ‌ها به این دستگاه زیاد شده‌ است که نبود آن باعث اخلال در برنامه عادی زندگی می‌ شود.

 اگر قرن ۲۱ را عصر تکنولوژی بنامیم قطعاً تلویزیون یکی از دستگاه ‌هایی است که پیشرفت تکنولوژی در آن کاملاً مشهود است. در ابتدا که این دستگاه تولید شد هیچ ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که روزی تلویزیون‌ هایی با شکل و شمایل امروزی با چنین قابلیت ‌هایی تولید شوند. آن ‌هم نه برای قشری خاص بلکه برای عموم مردم.

 اگر بخواهیم سیر تکامل تلویزیون را بررسی کنیم، در ابتدا تلویزیون‌ های سیاه و سفید که از لامپ تصویر استفاده می‌کردند رایج بود، آن ‌هم در اندازه‌ های نهایتاً ۱۴ اینچ.

 امروزه اما مشاهده می کنید تلویزیون ‌های پیشرفته، عریض، با ضخامت کم تولید می ‌شود. همان‌طور که از ظرافت این دستگاه بیشتر می ‌شود نگهداری از آن ‌ها نیز دشوارتر می‌شود.

در این مطلب قصد دارمی به بررسی مشکلات رایج تلویزیون و روش رفع آن ها بپردازیم.

برخی از مشکلاتی که این دستگاه دارند به‌ راحتی توسط افراد فاقد تخصص قابل رفع شدن هستند و اما برخی دیگر به تخصص و تکنسین مربوط به خود نیاز دارد.

 لذا توصیه می‌شود در صورت نداشتن مهارت و دانش در این خصوص انجام تعمیرات آن را به مراکز معتبر و تخصصی تعمیر تلویزیون بسپارید.

تلویزیون از ۲ بخش سخت‌ افزار و نرم‌ افزار تشکیل‌ شده است که اگر هر کدام از این بخش ‌ها دچار نقص و ایرادی شود بر عملکرد کلی دستگاه تأثیر گذار است.

در بازار فعلی کشور انواع تلویزیون داخلی و خارجی وجود دارند که دارای کیفیت ‌های متفاوتی هستند. به دلیل این ‌که تکنولوژی به ‌کار رفته در تلویزیون ‌ها یکسان است، عموماً مشکلات مشترکی نیز دارند.

مشکلات رایج تلویزیون

در ادامه لیستی از مشکلات رایج تلویزیون که برطرف کردن آن معمولاً توسط خود شما و به‌ صورت راحت و سریع انجام می‌شود ارائه شده است.

 • پیدا نکردن شبکه ‌های تلویزیونی

 یکی از مشکلات رایج تلویزیون عدم نمایش شبکه ‌هنگام جستجوی کانال است.

 اگر دستگاه شما دچار این مشکل است باید ابتدا چند مورد را بررسی کنید. از جمله:

 1. مطمئن شوید که آنتن به‌ درستی کار می‌کند و با چرخاندن آن مسیر سیگنال را مشخص و آنتن را در جهت سیگنال قرار دهید.
 2. می‌توانید با نگاه کردن به آنتن ‌های موجود در پشت ‌بام مسیر سیگنال را شناسایی کنید. حتماً از کابل و فیش ‌های باکیفیت استفاده کنید و از خرید کابل نامرغوب خودداری کنید. سپس منطقه جغرافیایی تلویزیون را بر روی ایران قرار دهید و اجازه دهید فرآیند جستجو کامل شود.
 3. اگر بازهم شبکه را دریافت نکردید از یک دستگاه گیرنده دیجیتال کمک بگیرید.
 4. اگر با این دستگاه توانستید کانال دریافت کنید مشکل از گیرنده داخلی تلویزیون است که برای تعمیر آن نیاز به مراجعه به متخصص دارید.
 • روشن نشدن تلویزیون

 این مشکل ممکن است از بخش‌ های مختلفی باشد.  ساده‌ ترین بخش کابل برق تلویزیون است. این کابل ممکن است بعد از مدتی دچار قطعی شود. احتمالاً این قطعی از داخل رخ می‌دهد و در سطح خارجی کابل چیزی مشاهده نمی‌کنیم. چنانچه دستگاه شما روشن نشد، ابتدا این کابل را بررسی کنید و اگر مقدور بود آن را تعویض کنند. چنانچه بازهم تلویزیون روشن نشود نیاز به بررسی دقیق توسط متخصص جهت مشخص شدن نقص دارد.

 • قطع شدن صدای تلویزیون

هنگام بروز مشکل اول بررسی کنید که هر ۲ بلندگوی تلویزیون قطع ‌شده یا این ‌که یکی از آن ‌ها صدا دارد. اگر یکی از بلندگو ها کار میکند احتمالاً مشکل سخت ‌افزاری باشد و برطرف کردن آن توسط خودتان ممکن نیست.

اما اگر هر ۲ بلندگو صدا نداشته باشد احتمال این ‌که مشکل نرم‌ افزاری باشد بیشتر است. کافی ا‌ست به بخش صدا در تنظیمات دستگاه خود مراجعه کنید و فعال بودن آن را بررسی کنید.

 اگر از دستگاه گیرنده دیجیتال استفاده می‌کنید ممکن است این مشکل از کابل آن باشد و نیاز است آن را هم بررسی کنید.

 • بی‌کیفیت بودن تصویر تلویزیون

اگر احساس می‌کنید کیفیت تصویر و یا روشنی و تاریکی دستگاه دچار تغییر شده باید به قسمت تنظیمات صفحه نمایش دستگاه خود مراجعه کنید.

 روشنایی، کنتراست و دمای رنگ مورد نظر خود را تنظیم کنید. چنانچه نتوانستید به شرایط ایده‌آل برسید پیشنهاد می کنیم این قسمت را به کلی ریست کنید تا به حالت کارخانه باز گردد.

 برخی از مشکلاتی که ممکن است برای تصویر رخ دهد پرش تصویر است.

 در اکثر تلویزیون های جدید قابلیتی به نام درونیابی حرکتی (Motion interpolation) وجود دارد که اگر این قابلیت فعال باشد افزایش فریم ریت دستگاه و درنتیجه تاری و پرش تصویر می‌ شود.

مشکلات تخصصی تلویزیون

در ادامه دیگر مشکلاتی را بررسی می کنیم که به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنیم خودتان دست به تعمیر آن بزنید و فقط جهت عیب یابی و آشنایی با روش رفع آن در این مقاله آنها را گنجانده ایم.

 • تاریک شدن قسمت های بالا و پایین تصویر

این مشکل مربوط به قطعه ای به نام بک لایت است. چنانچه دستگاه شما دچار مشکل شد چاره‌ ای جز تعویض این قطعه ندارید. برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل کافیست زمانی که تلویزیون تماشا نمی کنید آن را خاموش کنید و طولانی مدت آن را روشن نگذارید.

 • وجود خطوط عمودی و افقی یا رنگ در تصویر

 این مشکل ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد ساده ترین آن کابل آنتن است. کابل انتن اگر دچار مشکل شود ممکن است خطوطی به این صورت در تصویر ایجاد کنند.

 اما اگر دلیل این خطوط کابل نباشد، مشکل به پنل دستگاه بر می‌گردد و باید توسط متخصص بررسی شود.

 چنانچه می خواهید دستگاه شما دچار این نوع آسیب نشود کافیست به طور مرتب قسمت پشتی تلویزیون خود را تمیز کنید تا از داخل شدن ذرات گرد و غبار به پنل جلوگیری شود.

 • خاموش و روشن شدن ناگهانی دستگاه

 یکی از مهمترین قطعات الکتریکی که در تلویزیون قرار داده شده برد آن است. اگر این قسمت  دچار ایراد شود به اشکال مختلفی آن را بروز می‌دهد که یک حالت از آن خاموش و روشن شدن تلویزیون است.

 خوشبختانه این قطعه قابل تعمیر است. باید در انتخاب تعمیرکار مناسب دقت کنید که تخصص لازم را داشته باشد و گرنه مجبور به تعویض این قطعه می شوید.

 • عدم پاسخگویی تلویزیون به کنترل

 ابتدا خود ریموت را بررسی کنید برای اینکار کافیست از دوربین تلفن همراه خود کمک بگیرید.

 برای اینکار کنترل را به سمت دوربین گرفته و دکمه را فشار دهید. اگر کنترل سالم باشد باید در قسمت جلوی کنترل نور مشاهده کنید. در غیر این صورت مشکل از خود کنترل است. اما اگر کنترل سالم باشد مشکل از برد دستگاه می باشد که باید توسط تعمیرکار  بررسی شود.

 • نداشتن تصویر

دلایل مختلفی موجب می شود که تلویزیون روشن شود اما تصویر نداشته باشد.

 اما عمده ترین علت این مشکل ورودی کابل نادرست است.

 دکمه روی کنترل با عنوان  inputویا source و TV/Video  قرار دارد.

 با فشار دادن آن گزینه ‌های نشان داده می ‌شود که برای تغییر ورودی در نظر گرفته شده است.

 آنها را به ترتیب امتحان کنید تا ورودی صحیح پیدا شود. در صورتی که با این عمل درست نشد کابل را مجدد قطع و وصل کنید.

 اگر در هر دو مورد مشکل برطرف نشد نقص مربوط به سیگنال یا خود جعبه ورودی است که برای رفع آن باید از متخصص کمک بگیرید.

تعمیر تلویزیون در تهران شرکت پارس پویش

بیشتر مشکلات رایج تلویزیون مربوط به قسمت سخت افزاری آن است که تعمیر آن نیاز به تخصص و دانش مربوط به خود است.

شرکت پارس پویش با کادری تکنسین و با سابقه اقدام به ارائه خدمات تخصصی تعمیر تلویزیون در تهران نموده و شعبات این مجموعه در شرق، غرب، مرکز و شمال مستقر هستند و در کمترین زمان خدمات حرفه ای را به ساکنین شهر تهران ارائه می دهند. جهت ثبت درخواست تعمیرات تمامی لوازم خانگی خود با مناسب ترین هزینه و در سریعترین زمان ممکن تنها کافیست با یکی از شعبات این مجموعه تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.