راهنمای تعویض شیر آب ماشین لباسشویی 

تعویض شیر آب ورودی لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از لوازم بسیار ضروری در آشپزخانه‌ ها به شمار رفته و این دستگاه جزء لوازم خانگی بسیار پرکاربرد می‌ باشد. در ماشین لباسشویی از تکنولوژی و قطعات بسیار پیشرفته ‌ای به‌ کار رفته و دارای انواع متفاوتی از لحاظ کارکرد و برند هستند.

ماشین‌ های لباسشویی نیز مانند هر وسیله برقی دیگری ممکن است پس‌ از مدت‌ ها استفاده و یا عدم استفاده صحیح از آن ها دچار برخی مشکلات و ایراداتی در قطعات شوند. از جمله قطعات ماشین لباسشویی می ‌توان به موتور، تسمه، دیگ، میکروسوئیچ، هیدرواستاتیک ، المنت، ترموستات، پمپ تخلیه، تایمر و همچنین شیر آب ورودی و غیره اشاره کرد.

شیر آب ورودی ماشین لباسشویی چیست؟ 

شیر آب ورودی در ماشین لباسشویی های درب از جلو، در واقع قسمتی از دستگاه است که ۲ شلنگ آب سرد و گرم به شیر برقی آن متصل بوده و شیر برقی جریان آب سرد و گرم را کنترل می‌کند. ایراداتی چون آبگیری نکردن ماشین، نرسیدن دمای مناسب، کمبود آب و غیره سبب می‌شود که پی به مشکل در شیر آب ورودی ماشین برده و بهتر است که تعویض آن توسط متخصصین در این حرفه صورت گیرد.

ابزار و تجهیزات مورد نیاز در تعویض شیر آب ورودی لباسشویی 

از جمله ابزار مورد نیاز در تعویض شیر آب ورودی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شیر جدید آب ورودی ماشین لباسشویی
 • انبر کلاغی
 • برچسب یا ماژیک
 • پیچ‌گوشتی
 • انبردست
 • پارچه یا حوله

چگونگی عملکرد شیر ورودی آب لباسشویی 

این قطعه دارای ۲ پورت است که شیلنگ‌ های آب گرم‌ و سرد را به پشت ماشین لباسشویی های درب از جلو متصل می‌کند. هر کدام از این ۲ پورت، به واسطه شیر برقی و نیروی الکترونیکی جریان آب سرد و گرم را باز و بسته کرده و دمای شستشو را نیز تنظیم می ‌نماید. در مواقعی که شیر آب ورودی لباسشویی دچار ایراد می‌ شود، تنها با تمیز کردن صفحه فیلتر آن می ‌توان مشکل را برطرف نمود و نیازی به تعویض شیر نخواهد بود. همچنین به این نکته نیز توجه کنید که اختلال در شیر ورودی آب می‌تواند از ایراد در شیر برقی نیز باشد.

مراحل تعویض شیر آب ورودی لباسشویی 

مراحل تعویض شیر آب ورودی ماشین لباسشویی به شرح زیر است:

 • برق را قطع کنید

اولین نکته ‌ای که در شروع هر کاری باید در نظر داشته باشید، رعایت نکات ایمنی در کار است. به‌ همین دلیل برای تعویض شیر ورودی آب، ابتدا ۲ شاخه برق را از پریز جدا نموده و لباسشویی را از دیوار برای راحتی کار فاصله دهید.

 • شیلنگ را جدا کنید

سپس شیر های آب را بسته و با استفاده از دستکش، شیلنگ‌ های آب گرم‌ و سرد را از دستگاه جدا نمایید. دقت داشته باشید که همیشه مقداری آب در داخل شیلنگ‌ ها باقی میماند که می ‌توانید پس‌ از جداسازی توسط حوله، آب را خشک نمایید. برای جداسازی شیلنگ‌ های ورودی می ‌توانید از ابزار انبر کلاغی استفاده کنید.

 • جدا سازی پانل بالایی لباسشویی

در پشت ماشین لباسشویی ۲ پیچ برای نگهداری از پانل بالایی دستگاه وجود دارند که می ‌توانید توسط پیچ‌ گوشتی آن ۲ پیچ را باز کرده و با هل دادن پانل به سمت عقب و سپس کشیدن آن به سمت بالا پانل را جدا نمایید.

 • جدا سازی اتصالات شیر 

در این مرحله باید اتصالات شیر آب داغ و سرد را جداسازی نمایید. در این مرحله بهتر است که اتصالات شیر آب سرد و گرم را علامت‌ گذاری کرده تا در پایان کار به مشکل برنخورید. همچنین سیم های شیر ورودی را نیز با انبر جدا نمایید.

 • جداسازی بست های فنری

از انبردست جهت جداسازی بست‌ های فنری شیلنگ استفاده کرده و سرپوش‌ های پلاستیکی را علامت‌ گذاری کنید. در پشت ماشین لباسشویی نیز پیچ‌ هایی جهت نگهداری شیر به دستگاه وجود دارند که می‌ توانید توسط پیچ گوشتی این پیچ‌ ها را باز کرده و به‌ طور کامل شیر را جدا کنید.

 • نصب شیر آب ورودی جدید

قطعه جدید را رو به‌ روی سوراخ‌ های پیچ‌ هایی که در پشت لباسشویی برای نگهداری از شیر تعبیه شده ‌اند قرار داده و توسط پیچ‌ گوشتی پیچ‌ ها را مجدداً ببندید. پس‌ از بستن پیچ ها با توجه به علامت‌ گذاری هایی که کرده ‌اید، شیلنگ ‌های آب سرد و گرم را در مکان‌ های درست خود وصل کرده و برای هر شیلنگ از بست فنری استفاده کنید. همچنین با استفاده از علامت‌گذاری ها می ‌توانید سیم‌ های شیر آب ورودی را نیز در این مرحله متصل نمایید.

 • بستن پانل بالایی ماشین لباسشویی

پس‌ از اتمام کار، پانل بالایی ماشین لباسشویی را به سمت پایین و سپس به سمت جلو فشار داده تا بر روی بدنه کیپ شود و سپس پیچ‌ های آن را در جایگاه خود وصل کرده تا پانل محکم شود.

 • نصب شیلنگ‌ های آب‌ رسانی

با استفاده از انبر کلاغی، شیلنگ‌ های آب‌ رسانی را در پشت دستگاه به‌ صورت درست متصل کرده و بهتر است که بیش‌ از اندازه شیلنگ ‌ها را سفت نکنید. زیرا جنس آن ها از پلاستیک بوده و ممکن است در درون شیر دچار ترک‌ خوردگی شوند.

 • اتصال دستگاه به برق

در مرحله آخر شیرهای آب منزل را باز کرده و از عدم نشتی دستگاه اطمینان حاصل کنید. اگر دستگاه دچار نشتی نشد، آن را به برق متصل کرده و ماشین لباسشویی را در جایگاه خود قرار داده و می ‌توانید از آن برای شستشو استفاده نمایید.

ایراد در شیر برقی و تأثیر آن بر لباسشویی 

هر گونه ایراد و خرابی در شیر برقی در نحوه عملکرد و کارکرد ماشین لباسشویی تأثیر مستقیم داشته و می ‌تواند منجر به نرسیدن آب به دیگ و متوقف کردن شستشوی لباس‌ ها شود. برای جلوگیری از بروز ایراد در شیر برقی، از فشار متعادل آب شهری استفاده کرده و بهتر است که هر گونه تعویض و تعمیر شیر برقی و شیر ورودی آب ماشین لباسشویی را به دست افراد متخصص و ماهر در این زمینه بسپارید.

زمان مناسب برای تعویض شیر آب ورودی لباسشویی 

همانطور که گفته شد تمامی ماشین‌ های لباسشویی دارای قطعه‌ ای به نام شیر برقی بوده که لوله‌ های ساختمان به این قطعه متصل است و ۲ لوله از آن عبور کرده و به مخزن پودر لباسشویی می‌ رسند. شیر برقی در دستگاه وظیفه کنترل آب سرد و گرم‌ بر طبق تنظیمات دستگاه را داشته و هر گونه خرابی و ایراد در آن در عملکرد شستشو تأثیرگذار خواهد بود.

در مواقعی که شاهد ایرادات زیر بودید، باید سریعاً اقدام به تعویض شیر ورودی آب لباسشویی کرده تا از بروز مشکلات جدی‌ تر جلوگیری نمایید. از جمله این ایرادات می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نشتی آب در پشت ماشین لباسشویی
 • آبگیری نکردن لباسشویی در زمان آبکشی یا شست‌ و شوی لباس‌ ها
 • آبکشی نکردن و یا عدم شستشوی لباس‌ ها
 • مشاهده آب در کف لباسشویی پس‌ از شست‌ و شو، آبکشی و تخلیه

در پایان

شرکت پارس پویش ، مجموعه ‌ای بزرگ و بسیار معتبر در تعمیر انواع لوازم خانگی برقی در تهران بوده و دارای تعمیرکاران و تکنسین هایی بسیار با تجربه، آموزش‌ دیده و متخصص در این زمینه است. این مجموعه از تجهیزات و ابزارآلات بسیار حرفه ‌ای و همچنین روش‌ های نوین تعمیراتی بهره‌ برده و تعمیرات انواع لوازم خانگی به‌ خصوص انواع ماشین‌ های لباسشویی در برند داخلی و خارجی را تعمیر می ‌نماید.

ازجمله خدمات مهم شرکت پارس پویش می‌ توان به تعمیر لوازم خانگی در محل به ویژه تعمیر ماشین لباسشویی در محل اشاره نمود. همچنین تکنسین‌ های پارس پویش در صورت استفاده از قطعات جدید، گارانتی قطعه را به مشتری تحویل داده و خدمات خود را با مناسب ترین قیمت ارائه می ‌دهند. در صورت درخواست تکنسین از پارس پویش می‌ توانید با این شرکت تماس گرفته و با اپراتورهای ما در ارتباط باشید.

فرم درخواست تعمیرکار

پیمایش به بالا

درخواست تعمیرکار

فرم زیر را پر کنید تا در سریع ترین زمان با شما تماس بگیریم

اطلاعات تماس
اطلاعات دستگاه
تاریخ و زمان ترجیحی