دلایل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

امروزه ماشین ظرفشویی یکی از لوازم مورد نیاز در هر آشپزخانه ای است. شما بعد از چند روز تدارک برای یک مهمانی بزرگ، با داشتن ماشین ظرفشویی، دیگر نگران شستن ظروف نیستید اما ممکن است با یک مشکل مواجه شده باشید، آن هم این است که، تمامی ظروف را در ماشین ظرفشویی به طور مرتب گذاشته اید و وقت آن است که دکمه را فشار دهید تا شروع به کار کند ولی ناگهان متوجه می شوید که دکمه های ماشین ظرفشویی کار نمی کند.

در ادامه این مقاله به بررسی دلایل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی پرداخته و راه حل  رفع این مشکل را ارائه خواهیم داد. با پارس پویش همراه باشید.

ماشین های ظرفشویی در برندهای مختلفی وجود دارند و با توجه به برند خود، یک سری دکمه ها بر روی آن ها قرار گرفته است که در ابتدای کار با آن ها، باید از دفترچه راهنما استفاده کنید. اگر به هر دلیلی دکمه های ماشین ظرفشویی کار نکرد، بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید تا آن ها شما را راهنمایی کرده و یا اقدام به تعمیر آن ها کنند.

مهم ترین دلایل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

دکمه های ماشین ظرفشویی ممکن است به دلایل مختلفی از کار بیافتد. ممکن است مشکل از خرابی برخی قطعات داخل ماشین ظرفشویی، خرابی پنل لمسی و حتی خرابی دکمه ها نیز باشد. با توجه به علل مختلف، راه حل برای رفع خرابی آن ها نیز، متفاوت است.

  • کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی به علت خرابی پنل لمسی

یکی از رایج ترین دلایل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی، خرابی و از کار افتادن پنل لمسی ماشین ظرفشویی است. وظیفه پنل لمسی این است که از برد دستگاه، دستورات را دریافت و آن ها را اجرا کند. ولی به دلیل کار نکردن، ممکن است دستورات را دریافت ولی دیگر قادر به اجرا نباشد.

در دو صورت می توان متوجه خرابی پنل لمسی شد، در ابتدا از وصل بودن دستگاه به برق مطمئن شوید، اگر صفحه لمس آن روشن نمی شود و یا صفحه روشن می شود ولی هیچ کدام از دکمه ها عمل نمی کند، در هر دو صورت باید دکمه ها و پنل لمسی عیب یابی شده و برای تعمیر آن ها اقدام کرد. بررسی عیوب بسته به مدل و برند ماشین ظرفشویی متفاوت است.

  • کار نکردن دکمه ها به دلیل خرابی در سلکتور یا سوئیچ

ماشین ظرفشویی دارای امکانات زیادی است و به صورت اتوماتیک عمل می کند ولی برای شستشو در حالت های مختلف از سلکتور استفاده می شود. سلکتور نقش مهمی در عملکرد ماشین ظرفشویی دارد. سلکتور بر روی پنل کنترل قرار دارد. ساختار سلکتور به گونه ای است که چند دکمه بر روی آن قرار دارد و عواملی مانند عمر طولانی و فرسودگی دستگاه، گیر کردن دکمه ها و بیرون نیامدن آن ها و… باعث خرابی این قطعه و همچنین باعث خرابی پنل کنترل و در نتیجه از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی می شود.

بررسی و عیب یابی این قطعه باید توسط یک کارشناس و با وسیله مولتی متر انجام شود. با مولتی متر، پایانه های سلکتور یا سوئیچ بررسی می شوند و در صورت نیاز باید تعویض شوند. در این هنگام باید نکات ایمنی رعایت شود از جمله این نکته که حتماً ماشین ظرفشویی را از برق بکشید.

  • کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی به علت مشکلات در برد الکترونیکی

برد یکی از قطعات مهم در هر ماشین ظرفشویی است. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، دستورات در مورد نحوه عملکرد دستگاه، از برد ارسال می شود. گاهی اوقات خراب بودن برد، سبب کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی می شود.

 البته اگر برد با کیفیت باشد، به همین سادگی از کار نمی افتد. عواملی مانند برخورد آب به برد، خراب شدن فیوز دستگاه و… باعث خراب شدن برد ماشین ظرفشویی می شود. عیب یابی این قطعه باید توسط یک کارشناس انجام گیرد. در صورت نیاز برد تعویض شود و یا در صورت نیاز آی سی ها و یا خازن روی برد تعویض گردد.

  • خراب شدن موتور ماشین ظرفشویی

موتور جز اصلی ترین قطعات در هر دستگاهی است. اگر موتور ماشین ظرفشویی با مشکل مواجه شده باشد، دستگاه روشن نمی شود درنتیجه دکمه ها کار نمی کنند. در این زمینه می توانید از راهنمایی تیم پارس پویش استفاده کنید. مجموعه پارس پویش در زمینه تعمیر و یا تعویض موتور ماشین ظرفشویی شما، از بهترین و با کیفیت ترین قطعات همراه با ضمانت و گارانتی 6 ماهه استفاده می کند.

  • کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی به دلیل خرابی رله استارت

در صورت خراب بودن رله استارت، ممکن است ماشین ظرفشویی روشن نشود زیرا وظیفه آن تأمین برق مورد نیاز در سیم پیچ استارت موتور است. این قطعه در برخی از دستگاه ها بر روی پمپ قرار می گیرد.

گاهی اوقات با کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی، روشن نشدن دستگاه و عیب یابی توسط مولتی متر مشخص می شود که مشکل از رله استارت است. در این صورت باید برای رفع مشکل آن، اقدام نمود.

  • فعال بودن قفل کودک دلیل کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی

در برخی موارد با بررسی های لازم متوجه می شویم که دستگاه کاملاً سالم بوده و خرابی دستگاه ربطی به کار نکردن دکمه ها ندارد. اغلب اوقات ممکن است به اشتباه دکمه قفل کودک را بزنیم که این امر سبب از کار افتادن سایر دکمه ها می شود. در این صورت با غیر فعال کردن دکمه قفل کودک، عملکرد دستگاه به حالت سابق باز می گردد و شما می توانید از دکمه های ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

  • کار نکردن دکمه ها به دلیل اجرای آخرین برنامه ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات ممکن است دستگاه با یک دستورالعمل مشخص، کار شستشو را به اتمام برساند و در زمان استفاده بعدی از دستگاه، بعد از روشن کردن، ماشین ظرفشویی طبق همان دستورالعمل قبلی شروع به کار کند. در صورت مواجه شدن با این موضوع، می توانید با یکبار ریست کردن دستگاه، آن را مجدداً راه اندازی کنید تا مشکل کار نکردن دکمه ها برطرف گردد.

سخن آخر

شما عزیزان در صورت مواجه شده با هر گونه مشکل در عملکرد لوازم خانگی خود از جمله ماشین ظرفشویی تنها کافیست با تکنسین های مجرب پارس پویش در تماس باشید و نگران تعمیر لوازم خود نباشید. چرا که در پارس پویش تمامی قطعات مورد استفاده برای تعمیر لوازم خانگی از جمله تعمیر ماشین ظرفشویی شما را با  ضمانت 6 ماهه ارائه می شوند.

فرم درخواست تعمیرکار

پیمایش به بالا

درخواست تعمیرکار

فرم زیر را پر کنید تا در سریع ترین زمان با شما تماس بگیریم

اطلاعات تماس
اطلاعات دستگاه
تاریخ و زمان ترجیحی