علت داغ شدن بیش از حد موتور یا کمپرسور یخچال

داغ شدن کمپرسور یخچال

یکی از مشکلاتی که اغلب برای یخچال فریزرها به وجود می آید، داغ شدن کمپرسور یخچال یا همان موتور آن است. داغ شدن بیش از حد موتور یا کمپرسور یخچال موضوعی است که باید آن را جدی گرفت. در صورت رخ دادن این مسئله، در سریع ترین زمان ممکن باید علل آن را بررسی و برای رفع آن اقدام نمود. در صورت نادیده گرفتن این مسئله، ممکن است به سایر بخش های یخچال صدمه وارد شود. در این مطلب علل احتمالی بروز این مشکل را ارائه داده ایم.

دلایل داغ شدن کمپرسور یخچال

عوامل متعددی وجود دارد که سبب داغ شدن موتور یا کمپرسور یخچال می شود که عبارتنداز

  • گرد وخاک لوله های کندانسور

یکی از مسائل ساده اما مهم که منجر به داغ شدن کمپرسور می شود، گرد و غبار بر روی لوله های کندانسور است.

لوله های کندانسور حاوی گاز مبرد است و گرمای درون کابین یخچال را دریافت و به محیط بیرون منتقل می کنند. اگر لایه های گرد و غبار بر روی لوله ها بماند؛ باعث می شود که هوای گرم به بیرون منتقل نشود، از این رو باعث می شود تا موتور یخچال مدت زمان بیشتری را روشن باشد تا بتواند گاز درون آن را سرد کند. به همین دلیل بهتر است به طور مرتب و دوره ای همه تجهیزات موجود در پشت یخچال ها تمیز شود.

  • خرابی فن کندانسور

در برخی از مدل های یخچال به جهت خنک سازی و کاهش دمای موتور یا کمپرسور یخچال، فن هایی تعبیه شده است که می توانند تا حدود زیادی از داغ شدن کمپرسور جلوگیری کنند. اگر به دنبال علت داغ شدن موتور یخچال هستید، بهتر است عملکرد فن کنار کندانسور را بررسی نمایید. توجه داشته باشید که در صورت خرابی فن می توان عیب به وجود آمده را برطرف کرد. در صورت لزوم تنها راه حل می تواند تعویض آن با قطعه جدید و سالم باشد.

  • خرابی فیلتر درایر

در سیستم های خنک کننده یخچال ها از فیلتر درایر به جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار و همچنین رطوبت به درون کمپرسور یخچال استفاده می شود. ورود ذرات گرد و غبار به درون موتور یا کمپرسور فشار زیادی را به آن وارد می کند و باعث می شود موتور تا مدت زمان زیادی روشن بماند و کار کند. خاموش نشدن یا اتومات نکردن یخچال در بیشتر مواقع به خرابی درایر و فیلتر آن مربوط است و در نهایت سبب داغ شدن بیش از اندازه موتور می شود.

تعمیر و تعویض فیلتر درایر یک امر کاملا تخصصی می باشد. بهتر است انجام آن را به کارشناسان خبره واگذار کنید.

  • یکسره کار کردن یخچال

شاید برخی بر این باور باشند که سرد بودن بدنه یخچال نشان دهنده  این است که یخچال به خوبی درحال کار کردن است اما ممکن است به دلایل مختلفی، فضای درون یخچال گرم باشد و یخچال مجبور باشد آن را مرتبا خنک کند.

عواملی مانند قرار دادن یخچال در جایی گرم، قرار دادن غذای خیلی گرم درون یخچال، ایراد داشتن درب یخچال و لاستیک آن و به طور کامل بسته نشدن درب یخچال و در نهایت باز و بسته کردن مداوم درب یخچال سبب می گردد تا هوای درون یخچال گرم شود و موتور یخچال مجبور شود به طور یکسره کار کند و این امر در نهایت سبب گرم شدن کمپرسور یا موتور یخچال می شود.

  • خرابی رله استارت

کمپرسور یخچال پیش از شروع به کار کردن، انرژی خود را از طریق قطعه ای به نام رله استارت دریافت می کند. سپس کمپرسور عملیات خنک سازی هوای درون یخچال را انجام می دهد. حال اگر قطعه رله استارت دچار مشکل شود، انرژی به کمپرسور ارسال نمی شود درنتیجه عملیات خنک سازی صورت نمی گیرد. در نهایت دمای کمپرسور بالا می رود.

  • نگهداشتن یخچال در مکانی گرم

دمای محیطی که یخچال در آن قرار دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دمای بالا در اطراف یخچال سبب می شود تا کمپرسور برای خنک کردن یخچال، به طور مداوم کار کند و زمانی برای خاموش شدن نداشته باشد. کار کردن مدام کمپرسور سبب داغ شدن بیش از حد آن می شود. پس بهتر است یخچال را در محیطی مناسب قرار دهید.

  • فاصله نامناسب یخچال و دیوار

همانطور که پیشتر گفته شد، لوله های کندانسور گرمای خود را به محیط بیرون انتقال می دهند تا سیستم خنک سازی یخچال به طور مرتب و درست انجام شود. از این رو به صورت استاندارد فاصله دیوار تا پشت یخچال باید 20 سانتی متر باشد. علاوه بر عدم توجه به این فاصله، در بسیاری از موارد دیده می شود که برای حفظ زیبایی فضای آشپزخانه، یخچال در کمد و کابینت های مخصوص قرار می گیرد. در این شرایط فضای اطراف دستگاه کاملا بسته می شود، در نتیجه لوله های کندانسور نمی توانند گرمای خود را به محیط منتقل کنند و در نهایت منجر به کار کردن بیش از اندازه موتور و داغ شدن بدنه یخچال می شود.

راه حل مشکل داغ کردن کمپرسور یخچال

حال آن که با دلایل داغ شدن موتور یا کمپرسور یخچال آشنا شدید، می توانید قبل از بروز هرگونه مشکلی که باعث داغ شدن کمپرسور می شود، جلوگیری کنید. بهتر است در صورت مشاهده هر گونه اشکالی در عملکرد یخچال، به صورت خودسرانه اقدام به رفع آن ها نکنید زیرا رفع عیوب در یخچال به دانش فنی نیازمند است.

 بهتر است آن را با کارشناسان خبره و مجرب در این زمینه در میان بگذارید. تکنسین های حرفه ای پارس پویش در سریع ترین زمان ممکن با تماس شما به محل اعزام می شوند و پس از بررسی های لازم جهت رفع مشکل به وجود آمده  و تعمیر یخچال فریزر در تهران اقدام می کنند. در صورت نیاز قطعات مورد نظر را با قطعه اورجینال مطابق با برند یخچال فریزر تعویض می کنند.

سخن پایانی

شرکت پارس پویش به همراه تکنسین های فنی خود، ارائه دهنده انواع خدمات در زمینه تعمیر، نصب و سرویس لوازم خانگی از جمله یخچال می باشد. این شرکت در جهت تعویض قطعات،  از قطعات اورجینال و با کیفیت به همراه گارانتی 6 ماهه استفاده می کند. از این رو شما عزیزان می توانید در صورت مشاهده هرگونه مسئله ای در یخچال، با تیم پارس پویش در تماس باشید.

فرم درخواست تعمیرکار

پیمایش به بالا

درخواست تعمیرکار

فرم زیر را پر کنید تا در سریع ترین زمان با شما تماس بگیریم

اطلاعات تماس
اطلاعات دستگاه
تاریخ و زمان ترجیحی