راهنمای تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

یکی از اجزای مهم در هر برند از ماشین لباسشویی، فیلتر آن می باشد. بنابراین تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی در نحوه عملکرد صحیح دستگاه و تخلیه آب از درون دستگاه تاثیر زیادی می گذارد.

این قطعه کاربردی، مواردی از قبیل اشیا خارجی همچون سکه ها، دکمه ها و … را از داخل وان لباسشویی جمع آوری کرده و مانع از ورود زباله و اشیا با داخل سیستم تخلیه می شود.

فیلتر لباسشویی به دلیل نقش آن در ورود و خروج آب، مرتبا آلوده و کثیف می شود. به خصوص زمانی که املاح و سختی آب بیشتر شود. تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورت نادیده گرفتن آن، ممکن است خللی در عملکرد این دستگاه به وجود آورد. از طرفی سبب کاهش عمر ماشین لباسشویی می شود.

وظیفه فیلتر ماشین لباسشویی

همه فیلترها در محصولات مختلف، نقش تصفیه کنندگی محیط را دارند. برای مثال؛ فیلتر هوا، هوا را تصفیه می کند. فیلتر ماشین لباسشویی نیز همین وظیفه را دارد. مواردی چون پرز لباس، لایه چسب، سنجاقی که در حین شستشو از لباس خارج شده و هرچیزی که ممکن است که به دیگ ماشین لباسشویی فشار وارد کند را جدا می کند و در قسمت خود نگهداری می کند. با این حال تصور کنید اگر این قطعه وجود نداشت، تمامی این موارد وارد دیگ شده و دستگاه در شستشوی لباس با مشکل مواجه می شد.

زمان پاکسازی فیلتر ماشین لباسشویی

برای برخی از افراد سوال پیش می آید که وقت پاکسازی فیلتر چه زمانی است؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که بهتر است طی یک بازه زمانی فیلتر را تمیز کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. برخی از دستگاه ها به دلیل نداشتن نمایشگر و اعلام نکردن اخطار، سبب می شوند که شما متوجه کثیفی فیلتر ماشین لباسشویی نشوید؛ پس بهتر است هر از چند گاهی فیلتر دستگاه را چک کنید. همچنین ممکن است برخی اوقات، ماشین لباسشویی نشتی کند که این نشان دهنده کثیف بودن فیلتر است.

در برخی موارد دیگر ممکن است ماشین لباسشویی بوی نامطبوع بگیرد و با عملکرد نامناسب آن مواجه شوید. در هنگام مشاهده هر یک از این موارد نام برده شده، به سراغ فیلتر ماشین لباسشویی بروید و جهت تمیز کردن آن اقدام کنید. در صورتی که فکر می کنید ممکن است در هنگام تمیز کردن آن با مشکل مواجه شوید، می توانید از خدمات تعمیر ماشین لباسشویی در تهران شرکت پارس پویش استفاده کنید.

مراحل تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی

در این بخش قصد داریم به ترتیب، مراحل تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی را بیان کنیم تا شما عزیزان بتوانید در منزل به راحتی این کار را انجام دهید.

 1. در ابتدا پیش از هرگونه اقدامی، باید ماشین لباسشویی را خاموش کنید و از برق بکشید. توصیه می شود سیم های برق را در جایی به دور از برخورد آب قرار دهید تا در هنگام تمیز کردن فیلتر، خیس نشوند. بهتر است در زیر ماشین لباسشویی، دستمال یا یک حوله قرار دهید تا کف زمین کثیف نشود.
 1. محل قرارگیری فیلتر ماشین لباسشویی در مدل هایی که درب آن ها رو به روی شما قرار دارد، در قسمت پایین و سمت راست می باشد. بر روی فلیترها یک دریچه به شکل دایره یا مستطیل وجود دارد. در صورتی که نتوانستید آن را پیدا کنید؛ می توانید از دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود کمک بگیرید.
 2. در مرحله بعد باید دریچه یا درب فیلتر را بردارید که این کار به آسانی انجام می شود اما در برخی از مدل ها ممکن است به دلیل ضد آب بودن دریچه ها، به سختی باز شوند. پس از باز کردن دریچه، باید فیلتر را در جهت عقربه ساعت بچرخانید تا بتوانید آن را باز کنید. در این قسمت ممکن است که پس از باز کردن دریچه، فیلتر در زیر مخلوط باشد. در این صورت باید اول مخلوط را بیرون بکشید سپس بعد از باز کردن پیچ و مهره ها، مخلوط را باز کرده و فیلتر را خارج کنید.
 1. خروج فیلتر را به آرامی انجام دهید. اگر حس کردید که فیلتر گیر کرده و باز نمی شود، در این صورت سعی کنید با حرکت دادن و جا به جا کردن آن، فیلتر را آزاد کنید.
 2. این مرحله از اصلی ترین مراحل است زیرا باید با استفاده از یک دستمال کاغذی و یا یک حوله کوچک، فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کنید. اگر رسوبات سخت بودند؛ با استفاده از یک فرچه یا مسواک به آرامی آن را تمیز کنید.
 3. بعد از آن که فیلتر را تمیز کردید، این قطعه را داخل آب گرم به مدت چند دقیقه قرار دهید تا هر گونه مواد زائد و اضافی که به آن چسبیده است، پاک شود.
 4. شما می توانید تخلیه اضطراری ماشین لباسشویی را بیرون بکشید تا آب باقی مانده در دستگاه خارج شود. توصیه می شود قبل از انجام این حرکت، یک ظرف در زیر ماشین لباسشویی قرار دهید تا محیط اطراف خیس نشود. اجازه دهید تمام آب ماشین لباسشویی خارج شود.
 5. اگر مواد زائد از فیلتر برطرف نشد، می توانید آن را درون محلول سرکه سفید یا مواد پاک کننده قرار دهید.
 6. پس از انجام مراحل ذکر شده، محل فیلتر را بررسی کنید و در صورت مشاهده آلودگی، آن را تمیز کنید.
 7. پس از قرار دادن فیلتر در جای خود، یکبار ماشین لباسشویی روشن کنید و اجازه دهید در مدت زمان کوتاهی و بدون البسه، کار کند. اگر دستگاه دچار نشتی شد، بهتر است بررسی کنید تا قطعه فیلتر دقیقا در جای خود قرار گرفته باشد.

سوالات رایج

 • گرفتگی فیلتر ماشین لباسشویی چه علائمی دارد؟

در صورت مشاهده تخلیه نشدن آب در دیگ دستگاه و یا آرام تخلیه شدن آب مصرفی نشان دهنده گرفتگی فیلتر دستگاه است. همچنین در برخی از مدل ها، کد خطا در صفحه نمایشگر می تواند از علائم گرفتگی فیلتر باشد.

کاملترین لیست ارورهای ماشین لباسشویی را دراین مطلب بخوانید.

 • آیا ممکن است ماشین لباسشویی فیلتر نداشته باشد؟

در ساخت برخی از ماشین لباسشویی های جدید، فیلتر در پمپ تعبیه شده است و به صورت خودکار تمیز می شود. در این صورت بهتر است هر چند وقت یکبار، دستگاه را به صورت خالی روشن کنید تا هرگونه پرز و یا آلودگی ها از فیلتر پاک شوند.

تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی امری مهم محسوب می شود که در سلامت و عملکرد دستگاه شما نقش به سزایی دارد. در هنگام تمیز کردن این قطعه مراقب باشید به طور ناخواسته به بخش های دیگر دستگاه، آسیبی وارد نشود. در صورت بروز هر گونه مشکلی می توانید با مجموعه پارس پویش تماس حاصل فرمایید.

فرم درخواست تعمیرکار

پیمایش به بالا

درخواست تعمیرکار

فرم زیر را پر کنید تا در سریع ترین زمان با شما تماس بگیریم

اطلاعات تماس
اطلاعات دستگاه
تاریخ و زمان ترجیحی