امروزه نمایشگر های LED و LCD کاربردهای بسیاری دارد به طوری که در اکثر خانه ها، نمایشگرها از این نوع هستند. از ویژگی های این نمایشگرها می توان به کیفیت بالای ویدیو به اصطلاح HD، نمایش ظریف و دقیق تصاویر و… اشاره کرد.

صفحه نمایشگرها درکنار مقاوم بودنشان، بسیار ظریف بوده به گونه ای که اگر خدشه یا خراش کوچکی به آن ها وارد شود، کل تصویر را درگیر خواهد کرد و دیگر غیر قابل استفاده خواهند شد. پس لازم است در نگهداری، محافظت و تمیز کردن صفحه تلویزیون به ویژه نمایشگرهای LED  و  LCD مراقبت های لازم به عمل آید.

مطالعه مقاله نصب، راه اندازی و تعمیر تلویزیون LED، LCD  و 4K را از دست ندهید.

یکی از راه هایی که سبب افزایش طول عمر تلویزیون می شود، نحوه نگهداری و تمیزکردن آن است. همچنین وجود گرد و غبار باعث می شود از کیفیت تصاویر در حال پخش کم شود. بسیاری از افراد بدون داشتن دانش و آگاهی کافی، با زدن مایع تمیزکننده بر روی سطح نمایشگر اقدام به تمیزکردن آن می کنند که این روش درست نیست.

در ادامه این مقاله به تمیزکردن صفحه تلویزیون و نکات آن می پردازیم. در صورت تمایل همراه تیم پارس پویش باشید.

تمیز کردن صفحه تلویزیون

از جمله نکات مهم در تمیز کردن صفحه تلویزیون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خاموش کردن تلویزیون

قبل از این که شروع به تمیزکاری کنیم، باید تلویزیون را خاموش کنیم تا گرد و غبار به راحتی مشاهده شوند و سپس از برق بکشیم زیرا به هنگام کار کردن تلویزیون، مقداری گرما تولید می شود و تمیز کردن آن با دستمال نم دار، کار بسیار خطرناکی است.

 • دستمال مناسب برای استفاده

در انتخاب دستمال مناسب برای پاک کردن صفحه تلویزیون به این نکات توجه کنید:

 1. برای تمیز کردن صفحه تلویزیون باید دستمال مناسبی را انتخاب کنیم، پارچه میکروفایبر یا نانو که نرم هستند انتخاب مناسبی است. برای تمیزکردن صفحه نمایشگر تلویزیون نباید از دستمال کاغذی و یا روزنامه استفاده کرد زیرا ممکن است باعث خراشیدگی روی صفحه شود.
 2. در بازار پارچه های گردگیری وجود دارند که از پیش تصفیه شده هستند. بهتر است از این نوع پارچه ها استفاده نکنید زیرا این پارچه ها از مواد پلی استر یا مواد ابریشمی ساخته شده اند و ممکن است باعث ایجاد رسوب بر روی صفحه تلویزیون شوند.
 3. همانطور که اشاره شد دستمال باید نرم و لطیف باشد. خشک و زبر نباشد و آن دستمال را صرفاً برای تمیزکردن تلویزیون درنظر بگیرید و نباید مصارف دیگری داشته باشد.
 • محلول تمیزکننده برای پاکسازی صفحه تلویزیون

در انتخاب تمیزکننده مناسب توجه داشته باشید:

 1. در ابتدا لازم به ذکر است که هرگز از مواد الکی برای تمیزکردن صفحه نمایشگر تلویزیون استفاده نکنید. زیرا الکل باعث سیاه و کدر شدن سطوح می شود.
 2. همچنین استفاده از صابون و یا مواد پاک کننده از جمله شیشه پاک کن ها باعث می شود مواد به راحتی در صفحه نمایشگر نفوذ کند و به مرور زمان سبب کاهش کیفیت تصویر شود.
 3. از محلول های حاوی آمونیاک و استون استفاده نکنید.
 4. شاید فکر کنید که آب شیر برای تمیز کردن تلویزیون مناسب باشد ولی باید بدانید که آب شیر نیز خود دارای نمک محلول و رسوب است و استفاده از آن باعث خشک شدن این مواد بر روی صفحه تلویزیون می شود.
 5. بهترین محلول تمیز کننده، سرکه است. به طوری که کمی سرکه در یک ظرف بریزید و دو برابر آن آب مقطر بریزید. آب مقطر بر خلاف آب معمولی، مواد رسوبی و نمک محلول ندارد. سپس سرکه با آب مقطر را ترکیب کرده تا رقیق شود. این نکته را باید در نظر داشته باشید که هرگز این محلول را نباید مستقیماً به صفحه نمایشگر تلویزیون اسپری کنید زیرا ممکن است قطرات محلول به اطراف و کناره های صفحه برخورد کند و به داخل نفوذ کند. در نتیجه موجب آسیب رساندن به صفحه تلویزیون شود.
 • نحوه دستمال کشیدن درست برای از بین بردن گرد و غبار از روی صفحه تلویزیون

 1. در ابتدا مقدار کمی از محلول را روی پارچه نانو اسپری کنید.
 2. برای اینکه تمامی لکه ها و گردوغبار از صفحه پاک شود کافی است ابتدا با دستمال در یک جهت (افقی یا عمودی)، صفحه را تمیز کنید و سپس برای بار دوم در جهت مخالف نیز این حرکت را تکرار کنید تا تمامی رگه هایی که توسط پارچه روی صفحه ایجاد شده پاک شود. در مرحله دوم بهتر است از قسمت تمیز پارچه استفاده کنید.
 3. اگر لکه ای سخت روی صفحه ماند و پاک نشد، کافی است به صورت دایره وار بر روی لکه به آرامی و بدون فشار دست بکشید، با این روش به راحتی لکه پاک خواهد شد.
 • طریقه خشک کردن صفحه تلویزیون بعد از تمیزی

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد شد، در هنگام تمیزی باید توجه داشته باشید که محلول در اطراف تلویزیون باقی نماند.

پس از تمیزکردن، در مرحله آخر بهتر است با یک دستمال لطیف و تمیز بر روی صفحه تلویزیون به آرامی بکشید تا اگر رطوبتی باقی مانده باشد، پاک شود.

نکات مهم در تمیز کردن بلندگوهای تلویزیون

از جمله مهم ترین نکات در تمیز کردن بلندگوهای تلویزیون عبارتند از:

 • صدای بلندگو باید شفاف و واضح باشد. اگر حس کردید صدای بلندگوی شما حالت خفگی دارد و صدا به وضوح شنیده نمی شود، باید برای تمیزکردن آن اقدام کنید.
 • برای تمیزکردن بلندگو می توانید از جاروبرقی و یا غلتک های پرزگیر استفاده کنید. به این صورت که با نزدیک کردن جاروبرقی، پرز و گردوغباری که روی آن مانده پاک می شود.
 • اغلب بلندگوها که دارای روکش پارچه ای هستند، پارچه آن ها قابلیت جداشدن را دارند. در این مورد می توانید دفترچه راهنما دستگاه خود را مطالعه نمایید. در صورت جداشدن روکش پارچه ای، می توانید با استفاده از غلتک و یا پارچه مناسب، درون بلندگوها را تمیز کنید.

طریقه تمیز کردن کنترل تلویزیون

جهت تمیز کردن کنترل تلویزون توجه داشته باشید:

 • کنترل تلویزیون جزء سطوحی است که به طور مکرر لمس می شود. برای اینکه تلویزیون شما خوب کار کند، لازم است کنترل آن سالم و تمیز باشد.
 • طریقه تمیز کردن کنترل به این صورت است که ابتدا باتری را بیرون بیاورید و با استفاده از یک دستمال مرطوب سعی کنید بین دکمه ها را به خوبی تمیز کنید.

سخن پایانی

نمایشگرهای ظریف‌ LCD، پلاسما یا rear-projection screens نمی‌توانند رطوبت بیش از حد را تحمل کنند. بنابراین در پاکسازی آن ها باید تمام تلاشتان را به کار گیرید تا دچار آسیب نشوند.

جهت آشنایی با انواع پنل در تلویزیون کلیک کنید.

در آخر اگر به هر دلیل روش اشتباهی را در پیش گرفتید که باعث صدمه رساندن به تلویزیون شما شد، توصیه می کنیم با تیم پارس پویش در تماس باشید و از خدمات تعمیر تلویزیون در تهران این مجموعه بهره مند شوید.

پیمایش به بالا

درخواست تعمیرکار

فرم زیر را پر کنید تا در سریع ترین زمان با شما تماس بگیریم

اطلاعات تماس
اطلاعات دستگاه
تاریخ و زمان ترجیحی