راهنمای تمیز کردن جاپودری ماشین لباسشویی

تمیز کردن جاپودری ماشین لباسشویی

یکی از بخش هایی که ممکن است کمتر کسی به آن توجه کند، جاپودری ماشین لباسشویی است. جاپودری ماشین لباسشویی یکی از قطعات و بخش های مهم در ماشین لباسشویی است که اگر دچار مشکل شود، قطعاً مانع تمیز کردن و شستن لباس ها می شود.

می توان با رعایت چند نکته ساده، از خراب شدن آن پیشگیری کرد. از این رو لازم است هر از چند گاهی این قطعه پاکسازی و تمیز شود تا ماشین لباسشوییوظیفه خود در شستشوی لباس ها را به نحوه احسن انجام دهد.

جاپودری در ماشین لباسشویی

همه ماشین های لباسشویی از هر برندی، جایگاهی مخصوص برای پودر یا مایع شوینده دارند که برای دسترسی بیشتر کاربران، در جلو دستگاه قرار گرفته است. جاپودری دارای بخش هایی مختلفی است و هر بخش، مخصوص نوعی خاص از شوینده ها می باشد. پس بهتر است در هنگام استفاده، مواد شوینده را در جای مخصوص خود ریخته تا ماشین لباسشویی، عملکردی درست داشته باشد.

ما در پارس پویش شما را با نقش موثر جاپودری در ماشین لباسشویی و نحوه تمیز کردن آن آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

بخش های مختلف جا پودری

در بیشتر ماشین لباسشویی ها، جا پودری از 3 بخش مختلف ساخته شده است که شامل:

  • بخشی که با علامت I نمایش داده شده، محلی برای شستشوی اولیه یا به عبارتی پیش از شستشو می باشد و مایع شستشوی مناسب در آن ریخته می شود.
  • بخشی که با علامت II نمایش داده شده، محلی برای پودر شستشوی اصلی است.
  • و بخشی که با علامت *  نمایش داده می شود، محل مایع نرم کننده در ماشین لباسشویی است.

نحوه پاک کردن جاپودری در ماشین لباسشویی

پیش از انجام هر کاری، باید دوشاخه ماشین لباسشویی را از برق بکشید تا در ادامه کار دچار مشکل نشوید. برای تمیز کردن جاپودری، در ابتدا لازم است آن را از درون محفظه خارج کنیم. طراحان، جاپودری های ماشین ظرفشویی را به 3 حالت طراحی کرده اند:

در اولین حالت:

جا پودری را می توانید به صورت کشویی در بیاورید که کار آسای است. در برخی نمونه ها، در قسمت زیرین جا پودری، تعدادی شیار وجود دارد که برای خارج کردن آن به فشار و نیروی بیشتری نیاز است.

در حالت دوم:

بر روی قطعه در جایگاه مایع نرم کننده، حالتی مانند ضامن وجود دارد که برای درآوردن جا پودری، نیاز است این ضامن را به سمت پایین فشار دهید و جا پودری را از جایش در بیاورید. در بعضی از مدل ها، این ضامن به صورت افقی قرار گرفته است که در این صورت به صورت افقی، ضامن را فشار می دهیم و جا پودری را خارج می کنیم.

در حالت سوم:

جا پودری به صورت 90 درجه و چرخشی باز می شود و در نمونه محدودی مانند indesit،  Hotpoint و Haier مورد استفاده قرار گرفته است.

بعد از خارج کردن جا پودری، با استفاده از یک مسواک یا اسکاج، تمامی قسمت هایی که درگیر پودر هستند را پاک کنید. اگر مشاهده کردید که قسمتی از جرم سفت شده است، بهتر است در مدت محدودی، حدودا نیم ساعت الی یک ساعت، داخل یک ظرف آب گرم بگذارید تا جرم ها نرم شده و به راحتی پاک شوند.

یکی از دلایل باقی ماندن مایع نرم کننده در جا پودری، کثیف بودن محفظه آبی رنگ است. با درآوردن آن می توانید محفظه لوله ای شکل را کاملاً پاک کنید. زیرا این محفظه لوله ای شکل کارایی همانند سیفون برای عبور آب دارند و اگر کثیف باشند، مایع نرم کننده نمی تواند از آن لوله ها رد شوند. بعد قطعه آبی را سر جایش قرار دهید.

شستشوی محفظه پودر در لباسشویی

برای شستشوی محفظه جاپودری، می توانید ترکیب یک فنجان سرکه، آب و مقداری جوش شیرین، به داخل محفظه اسپری کنید تا چند دقیقه ای این محلول روی محفظه باقی بماند و بعد با استفاده از یک فرچه یا مسواک آن را تمیز کنید. بعد از آن که جا پودری را سرجایش قرار دادید، دستگاه را روی یکی از حالت های شستشو قرار دهید و آن را روشن کنید و اجازه دهید با دیگ خالی، کار شستشو را انجام دهد تا تمامی کثیفی های محفظه، از دیگ خارج شود. بعد از اتمام کار، جا پودری را درون محفظه قرار دهید. در نمونه هایی که ضامن دارند، کافیست ضامن را به سمت پایین فشار دهید و جا پودری را ببندید.

ماندن آب در جا پودری ماشین لباسشویی

پس از اتمام شستشو درست توسط ماشین لباسشویی، تمامی آب و همچنین مایع لباسشویی، باید به طور کامل تخلیه شود. در غیر این صورت ممکن است به دو دلیل آب درون جاپودری باقی بماند:

  • اولین دلیل، خرابی در کارکرد شیر آب ورودی به محفظه جا پودری است.
  • دلیل دیگر تخلیه ناقص آب از جاپودری ممکن است تراز نبودن ماشین لباسشویی شما باشد.

علت حل نشدن پودر و مایع در کشو مواد شوینده

گاهی اوقات بعد از اتمام کار شستشو توسط ماشین لباسشویی، ممکن است مشاهده کنید مقداری پودر و یا مایع در جاپودری باقی مانده است. علت این امر ممکن است به ناشی از عوامل زیر باشد:

  • پودر ماشین لباسشویی از کیفیت خوبی برخوردار نیست.
  • وارد نکردن به موقع پودر را در جاپودری .
  • از مواد شوینده به مقدار زیادی استفاده شده است.
  • جا پودری از قبل کثیف بوده است.
  • دمای آب برای شستشو پایین است.

علت به وجود آمدن بو نامطبوع در جا پودری

اگر هنگام وارد کردن مایع شستشو درون جاپودری، از مقدار زیادی استفاده کنید، ممکن است مواد در اطراف جاپودری باقی بماند و به مرور زمان، به رنگ تیره تبدیل شود و بوی بد به وجود آید. بهتر است بعد هر بار استفاده از ماشین لباسشویی، لکه های به وجود آمده را یک دستمال نرم پاک کنید و یا در صورت سفت شدن آن ها، با یک محلول مناسب تمیز کنید.

در پایان

در این مقاله سعی بر این شد تا شما عزیزان را با روش های تمیز کردن جاپودری ماشین لباسشویی آشنا سازیم.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر تنها کافیست با مجموعه پارس پویش در ارتباط باشید و از راهنمایی کارشناسان مجرب این مجموعه استفاده کنید. پارس پویش با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه نصب، تعمیر و تعویض قطعات لوازم خانگی از جمله تعمیر و سرویس ماشین لباسشویی در تهران در خدمت شما عزیزان می باشد.

فرم درخواست تعمیرکار

پیمایش به بالا

درخواست تعمیرکار

فرم زیر را پر کنید تا در سریع ترین زمان با شما تماس بگیریم

اطلاعات تماس
اطلاعات دستگاه
تاریخ و زمان ترجیحی