علت تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی

تمیز نشستن لباس در لباسشویی

یکی از مشکلات بسیار رایج در ماشین‌های لباسشویی قدیمی و جدید، تمیز نشستن لباس‌ در لباسشویی است. شاید برای شما نیز اتفاق‌ افتاده باشد که پس‌ از اتمام کار ماشین لباسشویی و درآوردن لباس‌ ها از داخل دستگاه متوجه می‌شوید که به‌ خوبی شسته نشده و دارای لکه و یا بوی ناخوشایند هستند.

ماشین ‌های لباسشویی جزء پرکاربرد ترین و اساسی‌ ترین لوازم برقی خانگی موجود در آشپزخانه‌ها بوده و پیدایش هرگونه ایراد و خرابی در آن‌ها دردسرساز می‌شود. از این‌ رو باید پس‌ از مشاهده‌ی کوچک‌ترین ایراد در ماشین لباسشویی خود سریعاً اقدام به رفع آن کرده تا از خسارات پیش رو و صرف هزینه هنگفت تر جلوگیری نمایید.

در این مقاله قصد داریم تا با عوامل تمیز نشدن لباس‌ها در ماشین‌های لباسشویی آشنا شده و علت و راه‌حل آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه مطالب با ما همراه باشید.

دلایل تمیز نشدن لباس ‌ها در ماشین لباسشویی

اگر مشکل کثیفی لباسهایتان حتی بعداز شستشو در لباسشویی شمارا کلافه کرده است احتمالاً یکی از دلایل زیر باعث به وجود آمدن آن است. از دلایل عمده و رایج تمیز نشدن لباس در لباسشویی عبارتنداز:

  • وجود جرم

یکی از دلایل تمیز نشستن لباس‌ در لباسشویی، وجود جرم است. عملیات انقباض و انبساط آب، کم شدن آب توسط المنت و همچنین رسوباتی که از پودر ماشین لباسشویی و یا رسوباتی که از الیاف لباس‌ها در لاستیک‌ها و دیگ ماشین باقی می‌مانند، سبب جرم گرفتگی دستگاه شده و درنتیجه لباس‌ها به‌ خوبی شسته نمی‌شوند. برای رفع این مشکل باید به‌طور دوره‌ای هر ۳ ماه و هر ۶ ماه یک‌بار بسته به میزان جرم گرفتگی در داخل لاستیک‌ها و دیگ، توسط جرمگیر باکیفیت و استاندارد آن‌ها را شستشو داده و ایراد را برطرف نمایید.

  • ایراد در المنت

در ماشین‌ های لباسشویی وظیفه گرم کردن آب برعهده المنت یا هیتر بوده و میزان حرارت آب بر تمیزی لباس‌ها تاثیر مستقیمی خواهد داشت. یکی از دلایل تمیز نشستن لباس‌ها، سوختن و یا آسیب دیدن قطعه المنت در ماشین لباسشویی است. اگر آب گرم در دسترس نباشد، لباس‌ هایی که برای تمیز شدن نیاز به آب داغ دارند به حد نرمال تمیز نمی‌شوند.

در ابتدا بهتر است کنترل پنل و همچنین تنظیمات مربوط به دمای شستشو را چک کرده و به‌ درستی انجام دهید. سپس در زمانی‌ که آب شروع به پر کردن مخزن نمود، در هنگام شستشو دمای آب را سنجیده و اینکار را می‌توانید با لمس بدنه دستگاه و یا درب جلوی آن انجام دهید. اگر در این لحظه متوجه گرم نبودن دستگاه شدید، المنت ماشین لباسشویی دچار مشکل شده که باید به‌ سرعت برطرف گردد. برای حل این مشکل بهتر است به دلیل پیچیده بودن قطعات دستگاه ماشین لباسشویی، کار تعمیر را به افراد متخصص و کارآزموده بسپارید.

  • تنظیمات نادرست دستگاه

یکی دیگر از دلایل تمیز نشستن لباس‌ها توسط ماشین لباسشویی، تنظیمات اشتباه در شستشو است. ماشین لباسشویی با چندین چرخه و تنظیمات گوناگون ساخته‌ شده و شستشوی انواع لباس و پوشاک را انجام می‌دهد که همه این البسه و پارچه‌ها توسط یک برنامه شسته نشده بلکه هر جنس پارچه دارای برنامه مشخصی برای شستشو است.

به‌عنوان مثال برخی از لباس‌ها برای شست‌وشو مانند کتان نیاز به آب گرم داشته و برخی نیز نیاز به آب سرد دارند. به‌ همین دلیل بهتر است با استفاده از دفترچه راهنمای دستگاه، تنظیمات ماشین لباسشویی را برای هر کدام از پارچه‌ها به‌ درستی انجام دهید.

  • استفاده نامناسب از مواد شوینده

استفاده از مواد شوینده بی‌کیفیت علاوه‌ بر تمیز نشستن لباس‌ در لباسشویی، سبب آسیب به دستگاه نیز خواهد شد. اگر شما از پودر معمولی برای شستشوی لباس‌ها در ماشین لباسشویی خود استفاده کرده و لباس‌ها به‌ درستی تمیز نشد، باید از ماده شوینده قوی‌تر و بهتری استفاده نمایید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که بیش‌ از حد کف کردن مواد شوینده در ماشین لباسشویی علاوه براینکه در شستشوی بهتر لباس‌ها کمک نمی‌کند، بلکه اصطکاک بین لباس‌ها را نیز از بین برده و منجر به نشتی آب از ماشین می‌شود.

بهترین و مرغوب‌ترین پودر شوینده، پودری است که به میزان کمی کف کرده و حاوی آنزیم باشد. توجه داشته باشید که لکه‌های سرسختی مانند جوهر، خون، مواد آرایشی و غیره اگر در دستگاه لباسشویی پاک نشوند، نشان از ایراد در ماشین نبوده بلکه هر کدام از این لکه‌ها باید با روش خاص خود از بین بروند.

  • بارگیری بیش‌ از حد دستگاه

یکی دیگر از دلایل تمیز نشستن لباس‌ها در ماشین‌های لباسشویی، استفاده نادرست از دستگاه و گنجاندن مقدار بسیار زیادی لباس بیشتر از حد گنجایش ماشین است. تمامی ماشین‌های لباسشویی دارای سنسورهای تشخیص سطح آب بوده و از سرریز شدن آب از دستگاه جلوگیری می‌کنند. اگر لباس‌ های زیادی را در داخل دیگ ماشین لباسشویی قرار دهید، دستگاه به‌اندازه کافی آب برای شستن لباس‌ ها نداشته و ازاین‌رو آن‌ ها به‌ خوبی تمیز نمی‌شوند.

 همچنین لباس بیش‌ از حد در داخل ماشین لباسشویی سبب گره خوردن آن‌ها به یکدیگر و یا سبب ثابت ماندن آن‌ها در کف مخزن می‌شود. این کار علاوه‌بر تمیز نشدن لباس‌ها، سبب آسیب به درام ماشین و اجزای مخزن می‌شود. بنابراین سعی کنید به میزان استاندارد و در حد گنجایش دستگاه در داخل آن لباس قرار دهید.

  • تراز نبودن دستگاه

اگر دستگاه ماشین لباسشویی درجای خود تراز نباشد، در هنگام فعالیت دچار لرزش شده و صداهای غیرعادی از خود تولید کرده و سبب نشتی آب از ماشین می‌شود. تمامی این موارد در عملکرد ماشین لباسشویی تاثیر داشته و کیفیت شستشو را کاهش می‌دهد. برای حل این مشکل بهتر است از پایه‌هایی که سبب تراز شدن دستگاه می‌شوند استفاده کرده و ماشین لباسشویی را در جای خود به‌طور ثابت قرار دهید.

  • به‌ موقع خارج نکردن لباس‌ ها

به‌ موقع خارج نکردن لباس‌ های شسته شده از داخل ماشین لباسشویی، سبب ایجاد بوی نامطبوع در لباس‌ها و مخزن ماشین می‌شود. این ایراد به‌نظر بسیار ساده بوده ولی می‌تواند علت تولید قارچ‌ها و باکتری‌ها در لباس‌ها به دلیل طولانی ماندن آن‌ها در داخل ماشین‌های لباسشویی باشد. به‌ همین دلیل پس‌ از اتمام کار لباسشویی به‌ سرعت آن‌ها را از ماشین خارج کرده و پهن نمایید.

  • تمیز نبودن جا پودری، فیلتر و مخزن داخلی لباسشویی

یکی دیگر از دلایل تمیز نشستن لباس‌ در لباسشویی، تمیز نبودن قطعات دستگاه است. جرم‌ها و آلودگی‌های موجود در داخل جا پودری سبب تمیز نشدن لباس‌ها شده و تمیز نبودن فیلتر تخلیه آب نیز از دیگر مشکلات دستگاه است. زمانی‌ که فیلتر دچار گرفتگی باشد، در مسیر تخلیه آب مشکل به وجود آمده و آب نشتی کرده و عملکرد ماشین دچار مشکل می‌شود.

اگر احساس کردید که مخزن لباسشویی بویی نامطبوع و یا بوی کپک می‌دهد راهنمای تمیز کردن جاپودری ماشین لباسشویی را برای از بین بردن بوی نامطبوع دستگاه، بخوانید.

  • نچرخیدن مخزن ماشین لباسشویی

لباس‌ها در داخل لباسشویی باید توسط همزن در ماشین لباسشویی های درب جلو به‌ خوبی به یکدیگر سائیده شده و تمیز شوند. نچرخیدن مخزن می‌تواند بر اثر آسیب‌دیدگی خازن موتور بوده و یا از ضعیف شدن موتور باشد. پارگی و گشاد شدن تسمه و همچنین استهلاک آن نیز از دیگر عوامل تمیز نشستن لباس‌ها است که باید به‌ سرعت تعویض شده و ایراد آن برطرف گردد.

از دیگر دلایل تمیز نشستن لباس‌ها در داخل ماشین لباسشویی می‌توان به گرفتگی لوله متصل به مخزن، کثیف بودن درام لباسشویی، استفاده نادرست از دستگاه و به‌ هم خوردن قطعات داخلی دستگاه اشاره کرد.

شما می‌توانید در صورت بروز هرگونه ایراد در ماشین لباسشویی خود، با شرکت پارس پویش تماس گرفته و درخواست تعمیرکار نمایید. شرکت پارس پویش، بزرگترین و معتبرترین شرکت تعمیرات و نصب انواع لوازم برقی خانگی در تهران بوده و دارای تکنسین‌ها و تعمیرکاران بسیار ماهر و آموزش‌دیده است. تمامی خدمات پارس پویش با ضمانت اصلی از سوی شرکت انجام‌شده و هزینه‌های دریافتی آن زیر نظر اتحادیه مربوطه می‌باشد. شما می‌توانید برای درخواست تعمیرکار جهت تعمیر و سرویس ماشین لباسشویی در تهران با شرکت پارس پویش تماس گرفته و با اپراتورهای آن در ارتباط باشید.

فرم درخواست تعمیرکار

پیمایش به بالا

درخواست تعمیرکار

فرم زیر را پر کنید تا در سریع ترین زمان با شما تماس بگیریم

اطلاعات تماس
اطلاعات دستگاه
تاریخ و زمان ترجیحی