پارس پویش

دلایل آبریزی لباسشویی و راه های تعمیر آن

آبریزی ماشین لباسشویی

در مقاله قبل دلایل روشن نشدن لباسشویی را بررسی کردیم. در این مقاله به سراغ دلیل آبریزی لباسشویی می رویم. دلایل آبریزی لباسشویی بسیار متعدد است. در این مقاله سعی کردیم مهم ترین دلایلی که شما می توانید در خانه برطرف کنید را بررسی کنیم. امیدواریم در انتهای این مقاله بتوانید مشکل آبریزی (نشتی) لباسشویی خودتان را به راحتی حل کنید.

شیلنگ های ورودی و خروجی

 

یکی از شایع ترین دلایل آبریزی لباسشویی مربوط به شیلنگ ورودی و تخلیه آب است. پس شما ابتدا باید شیلنگ ها را مورد بررسی قرار دهید.

نحوه بررسی شیلنگ های لباسشویی :

ابتدا بررسی کنید ببینید اتصالات و شیلنگ های پشت لباسشویی محکم هستند یا خیر. سپس بررسی کنید که آبریزی به خاطر گرفتگی چاه محل تخلیه آب لباسشویی نباشد. اگر در بررسی شیلنگ های خارجی نشانه ای از آبریزی پیدا نشد،لباسشویی خود را از برق بکشید تا شیلنگهای داخلی را بررسی کنید. داخل لباسشویی چندین شیلنگ وجود دارد که اکثراٌ به دیگ لباسشویی متصل اند. شیلنگ ها را از نظر ترک خوردگی ، ساییدگی یا آسیب دیدگی بررسی کنید. اگر شیلنگ خرابی پیدا کردید باید آن را تعویض کنید.

شیلنگ های ورودی و خروجی

پمپ تخلیه آب

 

یکی دیگر از دلایل آبریزی لباسشویی می تواند مشکلات مربوط به پمپ تخلیه باشد. پمپ تخلیه بخشی از ماشین لباسشویی است که آب را از دیگ تخلیه می کند. پمپ ها در سه نوع: آسنکرون(که در اصطلاح به آنها مکانیکی می گویند)،مگنتی و اینورتری(دایرکت درایو) هستند.

پمپ دارای یک شیلنگ ورودی به دیگ لباسشویی است. اگر در هنگام شست و شو یا هنگام تخلیه آب از لباسشویی نشت کرد باید ناحیه ی پمپ تخلیه بررسی شود. ابتدا به دنبال نشتی از گیره های شیلنگ یا شیلنگ متصل به پمپ تخلیه باشید. اگر نشت از پمپ باشد باید آن را تعویض کنید.  

پمپ تخلیه لباسشویی

شیر برقی لباسشویی

 

خرابی شیربرقی می تواند یکی از دلایل آبریزی لباسشویی باشد. شیر ورودی آب روی ماشین لباسشویی ورود آب سرد و گرم را به ماشین لباسشویی شما کنترل می کند.

نحوه بررسی دریچه ورودی آب :

قبل از شروع ماشین لباسشویی خود را از برق بکشید و شیر ورودی آب را نیز ببندید. درب پشت لباسشویی خود را برداشته و شیر برقی لباسشویی خود را پیدا کنید. شیر برقی احتمالاٌ شیربرقی پشت اتصالات شیلنگ قرار دارد. پس از جدا کردن شیر از لباسشویی داخل شیربرقی را بررسی کنید ببینید گرفتگی یا رسوب وجود دارد یا خیر. این کار را با احتیاط انجام دهید تا آسیبی به صفخه های داخل شیر آسیبی نرسد. اگر آسیب برسد باید کل صفحه های سوپاپ را تعویض کنید. همچنین باید شیر را از نظر وجود علائم ترک خوردگی ، ساییدگی یا آسیب دیدگی بررسی کنید. اگر شیربرقی شما به وضوح آسیب دیده باشد باید آن را تعویض کنید.

شیر برقی لباسشویی

لاستیک دور درب

 

لاستیک دور درب در لباسشویی های درب از جلو استفاده می شود تا بین دیگ و درب لباسشویی آب بندی شود. اگر لباسشویی شما از ناحیه درب جلو آبریزی دارد. اگر دستگاه شما از ناحیه درب جلو آب میدهد احتمالاٌ علت نشتی لباسشویی، لاستیک دور درب است.

نحوه بررسی لاستیک دور درب:

لباسشویی را از برق جدا کنید. درب را باز کرده، لاستیک را بررسی کنید که شوینده یا کثیفی تجمع نکرده باشد، همچنین لاستیک دچار پارگی نشده باشد. معمولاً پارگی در قسمت چروک های لاستیک دور درب است. اگر هر پارگی لاستیک دور درب را مشاهده کردید باید آن را تعویض کنید.

لاستیک دور درب لباسشویی

سنسور کنترل سطح آب

 

یکی دیگر از دلایل آبریزی ماشن لباسشویی می تواند خرابی سنسور کنترل سطح آب باشد. اگر لباسشویی شما هنگام پر شدن آبریزی می کند ممکن است به دلیل پر شدن بیش از حد باشد. سنسور کنترل سطح آب یک کلید است که با فشار هوا فعال می شود. با پر شدن آب داخل دیگ لباسشویی، هوا در لوله فشرده می شود و به سنسور فشار می آورد. سنسور شیر ورودی را کنترل کرده و شیر در سطح آب مناسب خاموش می شود. 

نحوه بررسی سنسور سطح آب:

ابتدا از قطع بودن جریان برق اطمینان حاصل کنید. چون در خال کار با قطعات الکتریکی هستید و خطر برق گرفتگی وجود دارد. سنسور سطح آب را پیدا کنید و آن را از لباسشویی خارج کنید. سنسور سطح آب معمولاٌ در پشت صفحه کنترل یافت می شود و دارای یک لوله گنبدی است که آن را به دیگ لباسشویی وصل می کند. در ماشین لباسشویی هایی که از سنسور کنترل الکترونیکی استفاده می کنند سنسور ممکن است در مخزن زیر دیگ قرار داشته باشد. ابتدا شیلنگ گمبد هوا را بررسی کنید و به دنبال نشانه هایی از ترک یا نواحی فرسوده روی شیلنگ باشید. شیلنگ را برداشته و یک سر آن را داخل یک ظرف آب قرار دهید و در آن بدمید. باید حباب های هوا را ببینید همچنین ممکن است شیلنگ دچار گرفتگی باشد. اگر شیلنگ سالم است باید سنسور کنترل سطح آب را تعویض کنید.

همچنین اگر به مشکلی برخوردید که در این مقاله به آن اشاره نشده بود. می توانید با شماره تماس های پارس پویش تماس گرفته یا فرم درخواست را پرکرده و منتظر تماس متخصصین مجرب ما باشیدتا شما را راهنمایی کنند.