پارس پویش

کولرگازی کار نمی کند(+ویدئو)

خرابی و مشکلات کولرگازی

در فصل گرما کولرهای گازی برای ما هوای خنک و مطبوع به ارمغان می آورنداما اگر کولرگازی شما درست کار نکرد مشکل چیست؟

در این مقاله تلاش می کنیم تا شما را با معایب و مشکلات کولرگازی به طورکلی آشنا کنیم .اما در صورتی که تجربه لازم برای تعمیر ندارید پیشنهاد میکنیم از متخصصان مجرب پارس پویش بهره ببرید. همچنین در پایان شما رو با نحوه عملکرد کولرگازی و داکت اسپلیت آشنا میکنیم. 

 

کولرگازی هوای خنک پرتاب نمی کند.


اگر فن پنل داخلی روشن می شود ولی هوای خنک پرتاب نمی کند ممکن است کمپرسور خراب شده باشد. اگر کمپرسور خراب شده باشد یا رله و اورلود آن آسیب دیده باشد گاز به جریان نمی افتد. اگر خازن راه انداز خراب شده باشد کمپرسور فعال نخواهد شد. همچنین ممکن است موتور فن کندانسور از کار افتاده باشد. در اینصورت به دلیل گرمای زیاد کمپرسور اورلود میکند. اگر کندانسور کار خود را به خوبی انجام می دهد می تواند مشکل از تخلیه شدن گاز باشد. 

کولر به اندازه کافی خنک نمی کند


ابتدا باید تنطیمات درجه برودت کولر کنترل شود.بهترین دما برای کولرگازی 24 درجه سانتی گراد است. گام دوم بررسی فیلترهای پنل است. اگر فیلترها کثیف هستند آن ها را با بورس بشویید. البته ممکن است پره های اواپراتور کثیف شده و جریان هوا را مسدود کرده باشد. اگر از داکت اسپلیت استفاده می کنید پیشنهاد می کنیم تا تمام دریچه ها رو باز کنید. این کاز باعث می شود تا تمام محیط به طور یکسان خنک شود.

کمپرسور یکسره روشن است!

 

با رسیدن دمای محیط به دمای تنطیم شده کمپرسور خاموش شده و به حالت استراحت می رود. اگر این اتفاق نمی افتد ممکن است ترمیستور کولر خراب شده باشد. دلیل دیگر آن می تواند خرابی برد و یا رله های آن باشد. البته اگر قدرت کولرگازی با اندازه محیط متناسب نباشد نیز باعث یکسره کار کردن کمپرسور میشود.

کولرگازی خود به خود خاموش می شوداگر در حین کار کردن کولرگازی به طور کامل خاموش شود می تواند ناشی از خرابی برد باشد. همچنین اگر سنسور پنل داخلی خراب شده باشد این اتفاق می افتد. اگر موتور بلوبِر روشن است و کندانسور خاموش می شود می تواند به دلیل بالا رفتن دمای کمپرسور باشد. در این صورت لازم است پره های کندانسور نطافت شود. می توان به دلایل دیگری مثل خرابی فن و یا ترمیستور و کمپرسور نیز اشاره کرد.

کولر گازی نشتی آب داردیکی از مشکلات متداول نشتی آب از پنل کولر استبرای رفع این عیب باید مسیر خروج از نظر گرفتگی بررسی شود همچنین شیب نامناسب در پنل نیز می تواند موجب آبریزش شود.

 

کولرگازی هنگام کار کردن صدای زیادی می دهداگر یونیت داخلی صدا می دهد باید موتور فن و بلوبر داخلی بررسی شود.  صدای زیاد از یونیت خارجی(کندانسور) می تواند به دلیل خرابی فن و یا کمپرسور باشد.

عیب یابی و تعمیرکولرگازی در بیشتر مواقع سخت و نیازمند داشتن تجربه کافی است. در صورتی که کولرگازی شما با مشکل روبروست با پارس پویش تماس بگیرید.

در ویدئو زیر به بررسی کامل عملکرد کولرهای گازی و داکت اسپلیت می پردازیم