پارس پویش

مایکروویو شما چگونه کار می کند؟(ویدئو)

تعمیر مایکروویو

برای استفاده بهتر از مایکروویو همچنین نگهداری و تعمیر آن باید بدانید مایکروویو شما چگونه کار می کند .

مایکروویو توسط یک مخترع آمریکایی به نام بارون اسپنسر اختراع شد .مکانیسم گرم کردن در این وسیله تولید امواج کوتاه است . این امواج باعث افزایش ارتعاش مولکولهای مواد غذایی شده وتولید گرما میکند .بنابراین امواج دائماً در حال رفت و برگشت هستند .برای همین است غذاهای آبکی زودتر داغ می شوند .

برای تعمیر مایکروفر چه چیزهایی باید بدانیم؟

مایکروویو از سه بخش مهم تشکیل شده است .

بخش اول بدنه و محفظه مایکروویو است. حجم مایکروویو همان فضای داخل آن است. هرچه ابعاد آن بزرگتر باشد غذای بیشتری در آن جا میگیرد. حجم مایکرو بر اساس لیتر است و معمولاً بین ۱۷ تا ۳۲ لیتر هستند. شکل داخلی آنها چهارگوش است. البته در مایکروویوهای سولاردام فضای داخلی به شکل نیم دایره طراحی شده اند. معمولاً فضای داخلی مایکروویوها با پوشش رنگ بوده و یا از استیل ساخته شده است. در صورتی پوشش رنگی یا استیل خراشیده شود باعث جرقه زدن میشود. تعمیر مایکروویوها باید توسط تعمیرکاران مجرب انجام شود. 

بخش دوم قسمت گرم کن مایکروویو است. این بخش از ترانس های ولتاژ مگنترون و سینی گردان تشکیل شده است. البته مدل های پیشرفته تر مجهز به المنت و فن کانوکشن نیز هستند.

با فشردن دکمه استارت جریان برق پس از عبور از سوئیچ های درب یه سیم پیچ اولیه میرود. ولتاژ بسیار بالا بعد از خروج از سیم پیچ ثانویه به و خازن می رود. این ولتاژ بالا برق لازم برای به کار افتادن مگنترون را تامین میکند. مگنترون امواج رادیویی را تولید و از طریق تونل مخصوص وارد محفظه میکند. وقتی مایکروفر روشن می شود ولی گرم نمی کند اشکال در همین بخش است. لازم به ذکر است تعمیر این بخش برای فرد غیر متخصص خیلی خطرناک است. 

بخش سوم مایکروویو قسمت پنل کنترل است. این پنل شامل سوئیچ های درب، کلیدهای فرمان و برد الکترونیکی می باشد. اگر میکروسوئیچ های درب یا زبانه درب خراب باشد دستگاه شروع به کار نمی کند. همچنین ممکن است کلیدهای پنل کنترل خراب شده باشد که در تعمیر مایکروویو باید به آن توجه داشت. کلیدهای کنترل در برخی از دستگاه ها لمسی هستند. در این پنل ها اگر یک یا چند کلید کار نکند باید کل صفحه کلید تعویض شود. 

نکته ایمنی بسیار مهم

مگنترون به برق با ولتاژ بسیار بالا برای به کار افتادن نیاز دارد. این ولتاژ بسته به نوع مایکروفر شما تا میتواند تا ۲۰۰۰ ولت افزایش پیدا کند. همچنین خازن مایکروویو حتی در زمانی که دو شاخه به برق نیست ولتاژ بالایی را در خود ذخیره کند. توصیه ما این است که برای تعمیر مایکروفر خود با مراکز و متخصصین حرفه ای تماس بگیرید.

همچنین می توانید با مشاهده ویدئوی زیر اطلاعات بیشتری کسب کنید.