پارس پویش

روشن نشدن ماشین لباسشویی برای چیست؟

علت روشن نشدن ماشین لباسشویی

روشن نشدن ماشین لباسشویی به چه علت است؟ روشن نشدن ماشین لباسشویی می تواند دلایل مختلفی باشد. در این مقاله به بررسی برخی از این دلایل می پردازیم. همچنین راه حل های تعمیر آن را با شما به اشتراک می گذاریم.  

سوئیچ درب لباسشویی

 

وقتی درب لباسشویی باز باشد مدار موتور کار نمی کندو ممکن است شیر ورودی آب نیز برق دریافت نکند. این یک ویژگی ایمنی، برای جلوگیری از صدمات جدی است. اگر سوئیچ درب ماشین لباسشویی شما خراب باشد، دستگاه کار نمی کند و باید برای تعمیر آن اقدام کنید.

برای تعمیر از مدار سوئیچ شروع کنید:

هنگامی که درب ماشینن لباسشویی را می بندید زبانه درب داخل یک شکاف قرار می گیرد. پشت یا زیر این شکاف سوئیچ قرار دارد. برخی از مدل های لباسشویی از سوئیچ های مکانیکی استفاده نمی کنند. این لباسشویی ها از سوئیچ های مغناطیسی استفاده می کنند، که دارای یک آهن ربا در درب هستند.

راه حل تعمیر:

لباسشویی را از برق بکشید، سیمها را از سوئیچ جدا کنید و از مولتیمتر برای بررسی جریان برق کمک بگیرید. اگر سوئیچ برق مدار های موتور را تامین نمی کند باید آن را تعویض کنید.

سوئیچ درب لباسشوییسوئیچ استارت و تایمر ماشین لباسشویی

 

شاید علت روشن نشدن ماشین لباسشویی شما خرابی سوئیچ استارت باشد. این سوئیچی است که شما موقع زدن دکمه استارت با آن درگیر می شوید. این کلید اغلب بخشی از تایمر است.

از دیاگرام سیم کشی تایمر دستگاهتون استفاده کنید تا اتصال سوئیچ استارت را پیدا کنید. اگر سوئیچ خراب باشد باید کل تایمر را تعویض کنید. اگر لباسشویی شما مدل الکترونیکی باشد ممکن است سوئیچ داخل جعبه کنترل و از نوع فشار لحظه ای باشد.

راه حل : لباسشویی را از برق بکشید. حداقل یک سیم را از سوئیچ خارج کنید و از مولتی متر برای بررسی تداوم برق استفاده کنید. در مدل های الکترونیکی برای گرفتن نتیجه بهتر و دقیق تر باید دکمه استارت را نگه دارید.

 

دیاگرام لباسشویی

 

موتور محرکه لباسشویی

 

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی می تواند موتور لباسشویی باشد.

موتور محرکه لباسشویی همان چیزی است که دیگ لباسشویی را می چرخاند. موتوری که صدای وزوز یا صدای زنگ بدهد معیوب است. برای فهمیدن مشکل تست زیر را امتحان کنید، اما باید خیلی احتیاط کنید. هنگامی که درپوش لباسشویی برداشته شده است نباید به داخل لباسشویی دست زد. چون هم خطر برق گرفتگی هست هم قسمت های متحرک می تواند به شما آسیب برساند. لباسشویی های درب از جلو یا فقط از یک تسمه استفاده می کنند یا از نوع اتصال مستقیم دیگ و موتور. در مدل های تسمه ای، تسمه را خارج کنید و ببینید موتور کار می کند یا خیر. اگر کار کند موتور لباسشویی شما مشکلی ندارد.

آزمایش بعدی این است که دستگاه را از برق بکشید و سعی کنید دیگ را با دست بچرخانید. شاید برای چرخیدن دیگ مانعی وجود داشته باشد. مثلاٌ لباس های کوچک و لباس های زیر بین دیگ گیر کرده باشد.

انواع موتور لباسشویی

 

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

 

ماشین لباسشویی های دارای بورد الکترونیکی در صورت نفرستادن صحیح سیگنال از قفل درب، سوپاپ، موتور محرکه و موتور پمپ کار نخواهند کرد. شما نمی توانید برد الکترونیکی را تعمیر کنید مگر اینکه آموزش دیده باشید. فقط می توانید به صورت بصری ببینید که آیا برد آسیب آشکاری دیده است یا خیر.

برد الکترونیکی لباسشویی

اگر لباسشویی شما خرابی دیگری دارد می توانید آموزش صفر تا صد تعمیر لباسشویی را مطالعه کنید. 

در صورتی که نتوانستید مشکل خود را حل کنید یا به مورد خاصی برخورد کردید. میتوانید اطلاعات خود را در فرم تماس با ما وارد کرده یا با شماره های ما تماس بگیرید. تا از مشاوره متخصصان پارس پویش بهره ببرید.