پارس پویش

ماشین لباسشویی رو چطوری تعمیر کنیم؟

آموزش تعمیر لباسشویی
تاریخچه اختراع و ساخت ماشین لباسشویی

در نوشته های قبلی به دلایل آبریزی و علت روشن نشدن لباسشویی پرداختیم

اولین ماشین لباسشویی در سال ۱۷۶۷ و توسط کریستین شافر آلمانی ساخته شد. این لباسشویی به گونه ای طراحی شده بود که با چرخاندن دسته توسط کاربر تخته شستشو حرکت می کرد. البته این ماشین لباسشویی هرگز به تولید انبوه نرسید.
در سال ۱۸۷۴ ویلیام بلک استون برای همسرش یک ماشین لباسشویی ساخت. ماشین از ۱ تغار چوبی و یک تکه چوب که دارای ۶ میخ چوبی کوچک بود تشکیل می شد. این ماشین با حرکت به عقب و جلو کار میکرد.

در سال ۱۹۰۶ برای نخستین بار از موتور الکتریکی در این وسیله استفاده شد. در سال ۱۹۲۲ شرکت می تگ سیستمی را عرضه کرد که در آن لباس ها با فشار آب به هم زده شده و تمیز میشدند.
 
در سال ۱۹۳۰ جان چندبرلین ماشینی ساخت که می‌توانست شستشو و خشک کردن را با هم انجام دهد. اولین لباسشویی اتوماتیک در سال ۱۹۴۸ و توسط شرکت ویرپول معرفی شد.
 
اولین ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک در سال ۱۹۵۱ و در اروپا ساخته و عرضه شد.
 
به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی ماشین های لباسشویی با برنامه‌ها و عملکردهای بیشتر طراحی و ساخته شدند. امروزه و با پیشرفت علم الکترونیک ماشین هایی با قابلیت های بسیار متنوع طراحی و ساخته شده اند.
انواع ماشین لباسشویی
به طور کلی می توان ماشین های لباسشویی را با توجه به موقعیت محور چرخش به دو دسته تقسیم کرد. ماشینهای محور عمود یا ماشینهای در از بالا دو ماشین های افقی محور ماشین های در از جلو.
 

ماشین های عمود محور یا در از بالا

 
این لباسشویی ها در دو شکل نیمه اتوماتیک دو قلو و تمام اتوماتیک طراحی و ساخته می شود. در ماشین های دوقلو در یک طرف سطلی که در کف آن پروانه گردنده قرار دارد طراحی شده. در کنار آن سطح دیگری است که در آن سبد چرخنده تعبیه شده است. لباس ها پس از شستشو در سطح اول به آبکشی در سطل دوم قرار داده شده و خشک می گردند.
 
لباسشوییهای در از بالای اتوماتیک پروانه شستشو و سبد خشک کن هر دو در یک سطح قرار داده شده اند. در این لباسشویی ها تایمرهای با عملکردهای بیشتری مورد استفاده قرار گرفته است. این امکان را می‌دهد که در زمان های مختلف لباسشویی آب گیری کرده و پس از شستشوی لباس ها آب را تخلیه و عمل آبکشی را نیز به همین صورت انجام داده. در انتهای کار با چرخاندن لباس ها توسط سبدگردانان ها را خشک کند.
 
عکس صفحه ۴۰ کتاب قرمز
 
در این مقاله ما بیشتر بر روی لباسشویی های درب از جلو و تمام اتوماتیک تمرکز کرده ایم.
 

ماشین های محور افقی یا در از جلو

 
این نوع از لباسشویی ها فقط به شکل اتوماتیک ساخته شدند. هرچند با پیشرفت های تکنولوژیک این مدل از لباسشویی ها دارای عملکردهای متنوع و مختلفی نسبت به هم می باشد.
ماشین لباسشویی های محور افقی یا در از جلو

ساختار و ساختمان لباسشویی های اتوماتیک درب از جلو

 
عکس نقشه انفجاری ماشین لباسشویی
 
به طور کلی لباسشویی های اتوماتیک از چند قسمت عمده و مهم تشکیل شده است.
 ۱- بدنه
 ۲- تایمر
 ۳- مخزن اصلی لباسشویی
 ۴- درام یا سبدگردان و متعلقات آن
 ۵- موتور لباسشویی 
 ۶- شیر برقی
 ۷- هیدروستات
 ۸- پمپ تخلیه
 ۹- درب لباسشویی و سیستم قفل و دربازکن
 

تایمر

 
وظیفه این وسیله برنامه ریزی و زمان بندی برای کارکردن قطعات الکتریکی لباسشویی می باشد. تایمرها به دو شکل مکانیکی و الکترونیکی طراحی می شود.در تایمرهای مکانیکی یک توپ تایمر با فرورفتگی و برجستگیهای منظم به وسیله گیربکس و موتور گیربکس تایمر می چرخد. پلاتین های موجود بر روی صفحه پلاتین تایمر را باز و بسته می کند. به این ترتیب قسمت های مختلف لباسشویی را فعال کرده و یا از کار می‌اندازد.
 

 

 
 
در بردها با استفاده از سوئیچ های صفر و یک، قطع و وصل جریان برق در قطعات کنترل می شود.با توجه به ساختار آی سی ها می توان آن ها را برنامه ریزی کرد. بنابراین بر روی آنها می‌توان برنامه‌های بسیار متنوع تری نسبت به تایمر های مکانیکی برای لباسشویی ها در نظر گرفت. به طور مثال می توان دوره های مختلفی را برای دور خشک کن در نظر گرفت. یا هم چنین دماهای مختلفی برای گرم کردن آب برنامه‌ریزی کرد.
همین قابلیت برنامه ریزی آی سی ها این امکان را فراهم کرده است. با تعبیه سنسورهای مختلف و گرفتن فیدبک های مورد نظر قابلیت های دیگری فراهم می گردد. مانند سنسور وزن لباس، تعادل و بالانس لباس ها در دور خشک کن. همچنین حرکت های (موشن) ترکیبی در مرحله شستشو برای عملکرد بهتر به این مجموعه اضافه شده است. 
 

مخزن اصلی

 
این مخازن بسته به نوع لباسشویی از دیگ های فلزی با پوشش لعاب های استیل و یا دیگ های پلاستیکی ساخته شده است. وظیفه این مخزن نگهداری آب است. همچنین سبد یا درام ترموستات هیتر و پایه موتور لباسشویی بر روی همین یک مستقر می گردد. این مخزن ها به صورت دو تکه و یا یک تکه با درب دیگ طراحی شده اند.
 

بدنه دستگاه

 
کابینت دستگاه شامل مقرها و اجزای مختلفی است. قاب روی فیلتر درب قاب جلو بدنه که در بعضی لباسشویی ها به صورت ثابت و در بعضی ها جدا شونده هستند.
 
 نگهدارنده صفحه کنترل نگهدارنده دیگ و فنر
 
در بعضی از لباسشویی ها برای نگهداری دیگ و فنر از خود کابین استفاده شده است
 
درب پشت مقر بستن پیچ های حمل و نقل
 
هنگام نصب و راه اندازی دستگاه باید این پیچ ها باز شود
 
پایه ها
 
عکس صفحه ۶۷ کتاب قرمز
 
سبدگردان یا آبکش و متعلقات آن
 
این مجموعه به علاوه مخزن گروه شستشو را تشکیل می‌دهند.
 
عکس های صفحه ۶۷ کتاب قرمز
 
این مجموعه شامل قطعات زیر میباشد.
 
۱- قسمت های جلو و عقب مخزن یا دیگ و واشر آب بندی که توضیح داده شده.
 
۲- اشیا درام که شامل بدنه اصلی سه نظام آبکش پارویی یا بالابرنده شفت آبکش و بوش شفت می باشد.
 
۳- وزنه های تعادل
 
این برنامه که با توجه به طراحی سیستم و ظرفیت شستشوی دستگاه مقدار وزن و محل نصب آنها محاسبه می گردد. وظیفه کنترل ضربات ناشی از چرخش و هدایت این این ضربات به سیستم تعلیق و دستگاه را به عهده دارند.
 
۴- لاستیک دور درب و بست های پشت جلوی لاستیک
 

۵- فنرهای نگهدارنده دیگ ۶ ضربه گیر کمک فنر در بعضی از مدلهای قدیمی از کفشک و فنر استفاده می شد اما در اکثر لباسشویی ها به خصوص نسل جدید لباسشویی ها از کمک فنر استفاده می شود

۷- سه نظام یا فلانچ که نشیمنگاه بلبرینگ ها و کاسه نمد بر روی آن تعبیه شده. 
 ۸- بلبرینگ ها
 ۹- کاسه نمد
 ۱۰- تسمه
 ۱۱- فولی دیگ
 
نقشه انفجاری صفحه ۷۷ پایین کتاب قرمز
 
۵- موتور لباسشویی موتورهای لباسشویی به دو دسته آسنکرون و سنکرون دسته بندی می شود.
 
موتورهای آسنکرون یا القایی این الکتروموتورها در لباسشویی های با تایمر مکانیکی مورد استفاده قرار می‌گرفت.
 
موتورهای سنکرون که به دو صورت تک فاز و سه فاز طراحی و مورد استفاده قرار می گیرند. موتورهای سنکرون دارای روتور سیم پیچی شده هستند ( آرمیچر) و سیمهای روتور بر روی کما تو تاتور یا کالکتورنصب شده اند. جریان برق توسط دو عدد جاروبک یا زغال به کالکتور متصل می شود. تغییر دور در این موتورها به وسیله رکتیفایر یا یکسو کننده و با کمک تاکو متریک صورت می گیرد.
 
اولین نسل از این موتورها در بعضی لباسشویی ها مانند هوور مورد استفاده قرار گرفت. تاکو متریک شامل سیم پیچ و آهنربا و متحرکی است که انتهای شفت آرمیچر متصل می شود.
 
با چرخش روتور مقداری ولتاژ با تعداد سیکل در ثانیه که با دور موتور متناسب است. تولید شده و رکتیفایر با دریافت پالس های تولید شده جریان ورودی به موتور را تنظیم کرده و دور موتور و جهت چرخش را تغییر می دهد.
 
عکس تاک متریک صفحه ۵۳ کتاب سبز
 
در نسل های جدید لباس شویی رکتیفایر ها در داخل برد اصلی ‏pcb طراحی و جاسازی شده اند.
 
تصویر رکتیفایر صفحه ۴۰ کتاب سبز
 
در لباسشویی های نسل اول رکتیفایر چنانچه تاکو متریک دچار خرابی شده باشد( قعطی بوبین و یا شکستگی آهن ربا) ، پالس ها به رکتیفایر نمیرسد و در نتیجه دور چپ و راست ماشین لباسشویی با سرعت زیاد انجام می شود. که همین امر باعث لرزش و تکانهای شدید میشود. اما در لباسشویی هایی که از بردهای pbc استفاده شده است‌ خرابی تاکو متریک تشخیص داده شده و به صورت خطا برای مصرف کننده نمایش داده می شود.
 
موتورهای سنکرون سه فاز موتورهای سنکرون سه فاز با سه سیمه پیچ اصلی طراحی شده است. که به صورت سربندی ستاره یا مثلث به هم متصل می شوند. این موتورها با برق تک فاز و به وسیله برد اینورتر یا مبدل راه اندازی می شود.
 
عکس صفحه ۶۳ کتاب سبز
 
موتورهای سنکرون سه فاز بدون زغال و کلکتور بوده و امکان کنترل دور در دقیقه موتور (rpm) توسط اینورتر را فراهم می کند. نحوه کار تست خرابی و معایب این سیستم در قسمت عیب یابی مفصل توضیح داده می شود.
 
موتورهای سنکرون سه فاز دایرکت درایو این موتورها به اشتباه موتورهای گیر بکسی نامیده می شوند. این موتورها با استفاده از آهنرباهای دائم در ساختارشان و سیم پیچی سه فاز به وسیله اینورتر راه اندازی و کنترل دور می‌شوند.
 
مستقیم به شفت آبکش متصل شده و به تسمه احتیاجی ندارند. برخی از این موتورها به جای تاک متریک از یک سنسور بهره می برند.
 
عکس بالای صفحه ۷۴ کتاب سبز
 
شیر برقی شیر برقی ها از نظر فنی به سه صورت تک بوبین دوبین و ۳ بوبین هستند. به لحاظ شکلی دارای دو نوع است صاف یا ۱۸۰ درجه و شیر برقی ۹۰ درجه هستند.
 
عکس بالای صفحه ۱۴۵ کتاب قرمز
 
در بعضی از لباسشویی ها شیر برقی در ابتدای شیلنگ ورودی طراحی شده است. که در بین تعمیرکاران به نام آکوا استاپ شناخته می شود. وظیفه شیر برقی باز کردن مسیر آب در زمان آبگیری و قطع ورود آب در زمانهای دیگر است.
 

انواع هیدرواستات و وظیفه آن

 
هیدروستات به دو گروه تقسیم می شود: هیدروستات کنتالی ۲ هیدروستات فرکانس یا آنالوگ
 
عکس صفحه ۱۸۰ کتاب قرمز
 
ساده ترین هیدروستات، هیدروستات سه فیش است. که با رسیدن سطح آب آب به میزان لازم شیر برقی را قطع کرده و جریان برق را به تایمر متصل می کند. در مدل های بیشتر از سفید کارایی های دیگری نیز پیدا می کند. مانند ۱ به کار انداختن پمپ تخلیه در صورتی که به هر دلیلی آب بیشتری به دیگر وارد شود و یا از کار انداختن هیتر یا آبگرمکن دستگاه در زمانی که آب در داخل دیگ نباشد.
 
البته برای کنترل عملکرد هیتر در لباسشویی های الکترومکانیکال از ترموستات های گازی و یا ترموستات پلاتینی استفاده می شود. در لباسشویی هایی که دارای برد pcb هستند ترمیتور یا سنسور حرارتی این وظیفه را به عهده دارد.
 
پمپ تخلیه وظیفه پمپ تخلیه خالی کردن آب شستشو از دیگ است پمپ های تخلیه قدیمی که معروف به پمپ مکانیکی بودند. همان موتورهای آسنکرون یا القایی هستند که فقط به یک جهت چرخش دارند.
 
به همین دلیل خروجی آب در سر پمپ تخلیه دارای زاویه هستند. همچنین برای جلوگیری از ورود اشیا کوچک احتمالی موجود در البسه به مخزن پمپ اختلال در کار پمپ تخلیه این پمپ ها دارای فیلتر صافی هستند.
 
پمپ های نسل جدید که به پمپهای مگنتی معروف هستند. به دلیل نوع طراحی آنها قادر هستند در هر دو جهت شروع به چرخش کنند و آشغال های کوچک احتمالی را به بیرون پرتاب کند. همین دلیل فیلترها جای خود را به یک دریچه ساده داده اند.
 
درب لباسشویی و سیستم قفل درب درب های لباسشویی در اندازه های کوچک و بزرگ برای وارد کردن لباس با ماشین لباسشویی طراحی شده اند. این درب ها پس از بسته شدن با لاستیک دور در محل ورود را آب بندی میکند. زبانه قفل درب لباسشویی علاوه بر چک کردن درد میکروسوئیچ و یا سنسور درب را برای شروع شستشو فعال میکند. در لباسشویی های قدیمی از میکرو سوئیچ های معمولی استفاده می شد که زبانه با فشردن اهرم آن باعث اتصال جریان برق می‌شد. اما لباسشویی های نسل جدید از میکرو سوئیچ های پیشرفته تری بهره می گیرد. این میکروسوئیچ ها دارای یک بی متال هستند که با بسته شدن در گمشده و پلاتین عبور جریان برق را متصل می کند. همچنین باعث قفل شدن درب لباسشویی میشود. پس از اتمام کار و با قطع جریان برق بی متال خنک شده و قفل را آزاد می‌کند.
 
عکس های صفحه ۱۱۴ کتاب قرمز
بررسی عیب های متداول ماشین لیاسشویی و رفع آنها

ایرادات متداول لباسشویی

به دلیل تفاوت در سیستم عملکرد لباسشویی های الکترونیکی و دیجیتال و به منظور جلوگیری از تداخل موضوعات در این مقاله ابتدا به لباسشویی های الکترومکانیکال پرداخته. سپس لباسشویی های الکترونیکی مورد بررسی قرار می‌گیرند.
 

۱-ماشین لباسشویی روشن نمی‌شود:

 
 احتمال خرابی و قعطی دوشاخه برق برق و کابل برق لباسشویی را بررسی کنید. در صورت سالم بودن مرحله دوم اطمینان از سالم بودن کلید پاور است. در بعضی از لباسشویی ها شفت تایمر در دو حالت داخل و بیرون عمل روشن و خاموش کردن دستگاه را بر عهده دارد. ممکن است پلاتین های پاور تایمر خراب شده باشد. همچنین کلید پاور لباسشویی ممکن است خراب شده باشد. گام سوم بررسی میکروسوئیچ درب است. در بعضی از لباسشویی ها اگر میکروسوئیچ درب خراب باشد چراغ پاور ماشین لباسشویی روشن نمی شود.
 
عکس صفحه ۱۹۳ کتاب قرمز
 

۲- دستگاه روشن میشود ولی آبگیری نمی کند:

 باز بودن شیر آب و تمیز بودن فیلتر شیر برقی بررسی شود. ممکن است شیر برقی خراب باشد. با مولتی متر اهم بوبین شیر برقی را گرفته شده و همچنین ولتاژ ورودی بوبین نیز بررسی شود. اگر ولتاژ سر بوبین هست و بوبین شیر برقی هم قطعی ندارد. ولی باز هم با فعال شدن شیر برقی آب وارد دستگاه نمیشود. سوپاپ پاپ و دیافراگم شیر برقی خراب شده است باید شیر برقی تعویض شود. یکی دیگر از مواردی که باید در این اشکال بررسی شود باز بودن منافذ قسمت بالای جاپودری است. این منافذ به مرور زمان با رسوب آب و مواد شوینده ممکن است دچار گرفتگی شود اگر جریان برق در سر سیمهای بوبین شیر برقی نباشد یا پلاتین وصل هیدروستات خراب است که باید هیدروستات را تعویض کرد ایا خرابی از تایمر است که باید تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض گردد
 
عکس های صفحه ۱۴۳ کتاب قرمز و یکی از صفحه ۱۵۱ کتاب قرمز
 

۳ آب ورودی قطع نمی شود:

اگر در حالتی که دستگاه به برق متصل نیست آب وارد دستگاه می‌شود. شیر برقی خراب بوده و باید تعویض گردد اگر با روشن کردن دستگاه آب وارد می‌شود و قطع نمیشود ممکن است مخزن هوایی هیدروستات و شیلنگ هوای هیدروستات نفتی پیدا کرده باشد. در صورت سالم بودن این قطعه احتمال خرابی هیدروستات وجود دارد. با دمیدن در سوراخ هیدروستات و بررسی قطع و وصل شدن پلاتین های آن به وسیله مولتی متر از سالم بودن و یا خرابی آن اطمینان حاصل کنید. در صورت خرابی باید قطعه را تعویض کرد.
 

۴-ماشین لباسشویی آبگیری می‌کند ولی موتور شروع به کار نمی کند:

 ممکن است سیم پیچ موتور آسیب دیده باشد. اگر موتور بدون تسمه کار می کند ممکن است خرابی از خازن باشد. همچنین ممکن است خرابی از تایمر باشد. توپی تایمر های مکانیکی از دو قسمت تشکیل شده اند: قسمت انتهایی که به صفحه گیربکس تایمر نزدیک است با گردش توسط موتور تایمر پلاتینهای مربوط به موتور را قطع و وصل میکند. اگر به دلیل خرابی چرخ دنده های گیربکس و موتور تایمر این قسمت حرکت نکند موتور کار نمی کند. همچنین اگر پلاتینهای مربوطه خراب شده باشند موتور کار نمی کند. برای رفع این عیب باید تایمر تامین شود و یا در صورت لزوم به طور کامل تعویض گردد.
 

۵- دستگاه فقط شستشو را انجام می دهد


 این مشکل می‌تواند مربوط به خرابی ترموستات و یا هیتر دستگاه باشد. اگر هیتر سوخته باشد و یا ترموستات خراب باشد فرمان ادامه کار به تایمر داده نمی شود. برای رفع این ایراد قوم هیتر باید بررسی شود. همچنین با حرارت دادن و سرد کردن ترموستات و به وسیله مولتی متر قطع و وصل شدن پلاتین آن کنترل شود.

 
عکس هیتر صفحه ۱۹۸ و ترموستات صفحه ۲۰۸ کتاب قرمز
 
البته این اشکال می تواند به دلیل خرابی چرخ دنده های تایمر و یا خرابی موتور تایمر نیز باشد. در این صورت به دلیل شکستن یک یا چند دنده از چرخ‌دنده‌ها توپی اصلی تایمر حرکت نمی کند و تایمر وارد مرحله بعدی نمی شود.
 

۶- لباسشویی آبکشی نمی کند

 این مشکل می تواند پمپ تخلیه مربوط باشد. در ماشین های لباسشویی اگر آب دستگاه تخلیه نشود آبکشی و خشک کن راه اندازی نمی شود. در لباسشویی های الکترومکانیکال از موتورهای القایی استفاده می شود این موتورها دارای چهار لایه سیم‌پیچ هستند.
 
دولایه مربوط به دورهای چپ گرد و راست گرد موتور و دو لایه مربوط به دور تند موتور می باشند. ممکن است سیم پیچ دور تند موتور آسیب دیده باشد که در این صورت دور خشک کن کار نخواهد کرد. البته در این ایراد هم پس از اطمینان از صحت موارد قبلی می تواند مشکل از پلاتین های تایمر باشد.
 

۷- آب دستگاه تخلیه نمیشود

 ابتدا باز بودن مسیر شلنگ خروجی و مسیر خروج فاضلاب بررسی شود. همچنین ممکن است لباس های زیر کوچک از بین آبکش و لاستیک دور درب عبور کرده و در خرطومی زیر دیگ مسیر عبور آب را مسدود کرده باشد. سپس ولتاژ ورودی به پمپ تخلیه و سالم بودن پمپ تخلیه را بررسی کنید.
 
عکس صفحه ۱۶۴ کتاب قرمز
 

۸-ماشین لباسشویی هنگام خشک کردن لرزش زیادی دارد

 
لرزش ماشین های لباسشویی عوامل بسیاری بستگی دارد: 
الف- پایه های لباسشویی تنظیم نیست. برای رفع این مشکل باید با باز و بسته کردن پیچ پایه ها لباسشویی را در وضعیت تعادل و استحکام قرار داد. به شکلی که هم دستگاه تراز باشد و هم به هیچ طرف لق نباشد
 
ب -کمک فنر یا کفشک فنر لباسشویی خراب است. در برخی لباسشویی های قدیمی از کفشک فنر برای حفظ تعادل دیگر استفاده شده است که تیغه های فلزی دیگر در بین دو کفشک قرار می گیرد. در صورتی که این تیغه ها شکسته باشند و یا لنت های کفشک ها خراب شده باشد باعث لرزش در دستگاه می شود. در اکثر لباسشویی ها از دو بازو که کمک لباسشویی نامیده می شوند استفاده شده است. در این کمک ها نمادهای وجود دارد که به مرور زمان خشک شده و از بین میرود. این امر باعث شل شدن کمک و در نتیجه ایجاد لرزش در لباسشویی می شود.
 
عکس های صفحه ۱۱۴ کتاب قرمز
 
ج- خشک شدن لاستیک دور درب و خرطومی های متصل به دیگ در سیستم تعلیق لباسشویی ایجاد مشکل کرده و باعث لرزش لباسشویی میشود.
 
د- خرابی تسمه لنگ شدن فولی دیگ نیز می‌تواند عامل دیگری برای لرزش ماشین های لباسشویی باشد.
 

۹-تایمر در بعضی شماره ها در جا میزند

 
همانطور که گفته شد در بسیاری از خرابی ها می تواند عامل اصلی خرابی تایمر باشد. در اینجا و قبل از پرداختن به مشکل عنوان شده به بررسی و شرح عملکرد ساختمان تایمر های الکترومکانیکال می پردازیم.
 
عکس های صفحه ۸۸ و ۸۹ کتاب سبز
 
این تایمرها علی رغم تفاوت های ظاهری و اشکال متفاوتی که دارند تقریباً از مکانیسم مشابهی برخوردارند. به طور کلی این تایمرها از دو قسمت اصلی تشکیل شده اند:
 الف- توپی تایمر و قسمت های متحرکی که چرخش و زمانبندی تایم را به عهده دارند. 
 ب- صفحه پلاتین کنتاکتور اتصال جریان بر روی آن مستقر هستند. قسمت چرخنده تایمر تشکیل شده است از:
 موتور تایمر، چرخ دنده های گیربکس تایمر، توپی تایمر، قسمت دائم در حال گردش و توپی تایمر قسمت جلویی که به تدریج و استاپ به استاپ میچرخد.
 
پلاگین ها کثیف شده و یا جرقه زده و به هم میچسبند. این مسئله باعث بروز مشکلاتی از قبیل کارنکردن بعضی از قسمت های لباسشویی می شود.
 
اگر چرخ دنده دچار شکستگی شوند یا موتور تایمر خراب شده و کار نکند تایمر وارد مراحل بعدی نمی شود. به اصطلاح روی یک برنامه دیگر می کند در این صورت باید قطعات خرابه تایمر تعویض شود و یا کل تایمر تعویض گردد.
 
عکس های صفحه ۹۵ کتاب سبز
 

۱۰-لباسشویی لرزش ندارد ولی زمان دور تند صدای زیادی میدهد 

 
این مشکل به دلیل خرابی بلبرینگ های دیگر به وجود می آید. لازم به ذکر است به خرابی بلبرینگ ها به دلیل نشت آب به آنها می باشد. پس قبل از تعویض آلمان باید از سلامت بوش شفت دیگ اطمینان حاصل کرد. چنانچه بش دچار خوردگی شده باشد باید اول نسبت به تعویض و تراشکاری بوش شفت اقدام کرد. در بعضی مواقع سه شاخه درام شکسته یا ترک خورده می‌شود که باید تعویض گردد. پس از اطمینان از سلامت شفت و سه شاخه نسبت به تعویض کاسه نمد و بلبرینگ های دیگ اقدام می‌کنیم.
 
دو عکس بالای صفحه ۸۵ کتاب قرمز
 
ماشین لباسشویی های نسل جدید
با پیشرفت تکنولوژی و ادغام دیجیتال و الکترونیک در ساختار ماشین های لباس شویی نسل جدیدی از این ماشین ها وارد بازار شد. در این قسمت به بررسی و عیب یابی این ماشین ها می پردازیم اما ابتدا به تشریح ساختار و نوع عملکرد قطعات مختلف آن می پردازیم:
 
موتور لباسشویی:
در این لباسشوییها از  الکتروموتورهای سنکرون استفاده می‌شود. که می‌تواند از نوع سنکرون کوموتوتاری یا تاکومتریک سنکرون سه فاز و یا دایرکت درایو باشد.
 
در لباسشویی با موتور سنکرون تک فاز کنترل دور موتور به عهده رکتیفایر یا کمک تاکو ژنراتور انجام می شود. زمانی که موتور شروع به چرخش میکند ولتاژ ضعیفی در تاکو ژنراتور تولید می شود. پالس های ارسال شده توسط تاکو را رکتی فایر دریافت می کند. در نسلهای جدید رکتی فایر در pcb تعبیه شده و با تحریک پایه گیت ترایاک ولتاژ مناسب را به طرف موتور برقرار می‌کند. با تغییر زاویه تحریک گیت ولتاژ در خروجی ترایاک تغییر می کند
 
میزان ولتاژ خروجی با ولتاژ پایه در رکتیفایر که به نام ولتاژ مبنا شناخته می شود سنجیده و کنترل می شود. در موتورهای سه فاز برای تبدیل برق تک فاز به سه فاز از یک برد معکوس کننده یا اینورتر استفاده می شود.
 
عکس های صفحه ۵۶ و عکس بالای صفحه ۶۲ کتاب سبز
 
با تغییر فرکانس ایجاد میشود. ابتدا ولتاژ ورودی ‏ac در این برد افزایش یافته و سپس به وسیله یکسو کننده ها به ولتاژ خطی یا ‏dc در سه فاز تبدیل می شود.
 
در این مرحله کلیدهای الکترونیکی دو حالته با کمک میکرو پروسسورها ولتاژ dc را به ac تبدیل کرده. فرکانس های مختلف برای کنترل دور موتور را تامین می کند. تغییر جهت گردش روتور در این موتورها هم به وسیله تغییر فازهای ورودی انجام می شود. در موتورهای دایرکت درایو استاتور در مرکز است و روتر که دارای هسته های آهنربایی دائم است به دور استاتور میچرخد.
 
عکسهای بالای صفحه ۷۳ کتاب سبز
 
شفت مستقیم به روتر متصل می شود و نیازی به تسمه و فولی ندارد. این موتورها را به اشتباه گیربکسی می‌نامند در این نوع موتورها به جای تاکو ژنراتور از یک سنسور استفاده می شود.
 
عکس صفحه ۷۴ کتاب سبز
 
البته بعضی از موتورهای دایرکت درایو دارای این سنسور نمیباشد و سیستم کنترل دور بر روی برد طراحی شده است.
 
عکسهای صفحه ۱۸۹ کتاب سبز دیاگرام فنی
 
سنسور حرارتی در لباسشویی های الکترونیکی به جای ترموستات از ترمیستور استفاده می شود. ترمیستور که مقاومت ntc است با افزایش دما میزان مقاومت شکم می شود تا جایی که اجازه عبور جریان را به سمت برد می دهد.
 
هیدروستات
 هیدروستات در این ماشین ها از نوع فرکانسی می باشد. این هیدروستات ها که نوعی سنسور به حساب می آیند به جای پلاتین دارای یک هسته و یک سیم پیچ می باشد. مانند هیدروستات های کنتاکی با فشار جریان هوا موقعیت هسته در داخل سیم پیچ تغییر میکند. با این تغییر اندوکتانس سیم پیچ تغییر کرده و باعث تغییر فرکانس در مدار الکترونیکی هیدروستات می گردد.
 
تصویر شماره ۲ ۲۳۲ کتاب سبز
 

بردهای pcb 

در این لباسشویی ها برد های الکترونیک جایگزین تایمر های الکترومکانیکال گردیده است. این برد با آی سی های قابل برنامه ریزی و همچنین سنسور های مختلفی که فرکانس های متفاوت و مورد نیاز را به برد می رسانند. وظیفه راه اندازی و کنترل قسمت های مختلف ماشین لباسشویی را برعهده دارند.
مشکلات متداول لباسشویی های الکترونیکی
در چپگرد و راستگرد موتور با سرعت زیاد می چرخد
این مشکل در موتورهایی که از تاکو ژنراتور و رکتی فایر برای کنترل دور استفاده می کنند پیش می آید. این مشکل ممکن است به دلیل خرابی سیم پیچ تاکو و یا شکستگی در مگنت آن به وجود آید. همچنین خرابی ترایاک در رکتی فایر هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. چاره کار تعویض قطعه خراب است. در موتورهای دایرکت درایو که از سنسور کنترل دور بهره می برند خرابی این سنسور باعث می شود تا موتور قفل شده و حرکت نکند. در این صورت باید سنسور خراب تعویض گردد.
 

خرابی ترمیستور یا ntc

در بعضی لباسشویی ها چه صفحه نمایشگر ندارند مانند ایندزیت و آریسان های قدیمی تر در صورتی که سنسور حرارتی خراب شود سلکتور شروع به چرخش مداوم می کند. ولی در لباسشویی هایی که صفحه نمایشگر دارند خرابی قطعات برقی با به نمایش در می آید. و کدهای خطا هشدار داده می شود در انتها برای آشنایی با کدهای خطا و بعضی از ارور کد ها فهرست می شود.
برای جلوگیری از خرابی های احتمالی لباسشویی آموزش نگهداری لباسشویی را هم مطالعه کنید